Все повече технологични служители се насочват към топлите страни за зимата
Една от големите промени във времена на коронавирусна пандемия е, че се отчита сериозен ръст на хората, работещи от дома си.
Зимата вече е на прага ни, а това дава началото и на друга тенденция – насочването на все повече хора към по-топлите държави, пише CNBC.
Голяма част от служителите, заети в IT индустрията, могат да работят от всяко място по света, стига да имат на разположение интернет връзка и компютър.
Оказа се, че доста британци не обичат зимата и това е още една причина да се насочват към по-топлите страни.
Тамара Евънс, която е акаунт мениджър в лондонската софтуерна компания Tyk, каза пред CNBC, че времето от януари до март планира да прекара в три държави – Италия, Португалия и още една, като все още не е взела решение за последната дестинация.
Тя обяснява този нова тенденция с възможността човек да наеме имот от Airbnb и да се установи временно в друга държава.
„Винаги съм искала да предприема подобно нещо, откакто започнах работа в настоящата ми компания преди две години“, казва тя и добавя, че няма никаква причина да остане във Великобритания през зимните месеци.
Tyk разполага с 80 служители в 26 държави по света, като позволява на хората си да работят, откъдето пожелаят.
Сутрешен плаж
Мениджър по бизнес развитието, която работи за софтуерен доставчик в Лондон, казва пред CNBC, че се е преместила на остров Крит в началото на септември.
Жената, която посочва, че не е сигурна дали нейният шеф ще одобри изявлението ѝ за работа от друга локация, казва, че планира да работи оттам няколко месеца, като използва времето, за да опознава различните части на Крит.
Тя разказва, че работи от 11 до 7 часа гръцко време, което означава, че ѝ остават достатъчно часове, които да прекарва по плажовете. Жената прекарва по седмица на всяко място, като имотите си подбира от Airbnb.
Швейцарският предприемач Семир Яхич, който живее в Лондон, също разказва, че планира да се изнесе оттам за период от шест месеца.
„Плановете на семейството ни са да прекараме 2-3 месеца в Швейцария, а през пролетта да се насочим към Испания“.
Тамим Ахмад, който работи в Центъра за блойкчейн технологии на University College в Лондон, казва, че планира да се насочи към Малайзия.
„Можете да отседнете в хотел с 4 или 5 звезди за 767 долара на месец, или дори за половината от тази сума в апартамент. Страната е с топъл климат, евтина храна, както и доста хора, интересуващи се от фитнех и крипто индустрията."
Този дигитален номад обикаля света, докато ръководи своя бизнес
Един от основателите на Glow Фил Стори казва, че разделя времето си между Барселона и Лондон, докато друг служител на технологична компания, пожелал анонимност, заявява, че се е преместил в Израел, а следващата му дестинация ще е ЮАР.
Все по-голямата вероятност за втора вълна от COVID-19 накара редица компании да преосмислят политиката си за работа от дома, но и от други градове и държави.
Базираната в Йоркшир Rotacloud наскоро е позволила на двама от служителите си да заминат временно за Италия и Швейцария.
Някои държави също се опитват да привлекат дигитални номади, за да компенсират намалението на приходите от туризъм.
Барбадос, например, приканва технологичните служители с правото да останат и работят от карибската държава за година.