Топ 10 на страните с най-много острови в света
На планетата Земя се намират стотици хиляди острови.
Географското определение за тях е сухоземни маси, разположени постоянно над водата, които обаче не са класифицирани като континент, като например Австралия.
Най-големият остров на земята е Гренландия, но има държави, съставени предимно или изцяло от архипелази.
В някои случаи, като например Норвегия и Швеция, броят на островите в тях възлиза на над 200 000.
Вижте Топ 10 на страните с най-много острови в света:
1. Швеция - 267 570 острова
Една от най-северните страни на земята има 221 831 острова, около 24 000 от които са с публичен достъп, която позволява на всеки да се разхожда из буйните гори и полета, както и да бере горски плодове или гъби, стига да показва уважение към природната среда и частната собственост.
Въпреки че Швеция е страната с най-много острови в света, по-малко от 1000 от тях са населени, посочва изданието World Atlas.
Повечето острови са разположени до голяма степен по източното крайбрежие на държавата. Най-известен е Стокхолмският архипелаг, който се състои от близо 30 000 острова, островчета и скали между Öregrund на север и Landsort на юг.
Архипелагът Гьотеборг огражда западното крайбрежие, заедно с архипелага Бохуслан, който се състои от повече от 8000 острова и островчета и е определен за седмия най-красив пустинен район в света от CNN Travel.
2. Норвегия - 239 057 острова
Норвегия е известна със своите стотици хиляди острови, най-популярните от които са Лофотенските, осеяли Норвежко море над Арктическия кръг. Тези острови са сертифицирани като устойчива дестинация и могат да се похвалят с по-мек климат, въпреки бурните води на морето, в което се намират.
Известни със своите огромни възможности за риболов, среднощното слънце през лятото и северното сияние през зимните месеци, Лофотенските острови привличат както туристи, така и художници, носейки вдъхновение за пътешественици, художници, поети, фотографи и писатели.
Много острови има и в Западните фиорди - регион на Норвегия, характеризиращ се с дълбоки долини, стръмни хълмове, реки, водопади и безброй острови със сурови топографски характеристики.
3. Финландия - 178 947 острова
Подобно на съседните си страни Швеция и Норвегия, Финландия се състои от голям брой скалисти острови, простиращи се от югозападния бряг на страната до Балтийско море.
Финландия и Швеция спорят за собствеността върху Аландските острови от Първата световна война насам, като Швеция твърди, че те са културно повече шведски, отколкото финландски.
Те обаче са обявени за финландски през 1921 г., защото са физически повече свързани с Финландия през зимните месеци от замръзнала морска вода и по този начин са от съществено значение за отбранителните линии на страната.
4. Канада - 52 455 острова
Като втора по големина държава в света с площ от 10 милиона квадратни километра, Канада може да се похвали с общо 52 455 острова в Арктическия, Тихия и Атлантическия океан, което й завоюва статута на страната с най-дългата брегова линия в света.
От нейните острови три се нареждат в топ 10 на най-големите в света: остров Бафин, остров Елесмир и остров Виктория, всички част от Арктическия архипелаг, който се намира на север от страната, в Северния ледовит океан, и е с площ от 1.4 милиона квадратни километра.
5. САЩ - 18 617 острова
Съединените щати претендират за собственост върху 18 617 острова, включително добре известния Хавайски архипелаг. Освен това само щатът Аляска включва над 2600 острова.
Интересна е историята на остров Уейк - коралов атол от Малките далечни острови на САЩ, намиращ се в Микронезия, между Марианските и Хавайските острови. Той попада под американска собственост през 1898 г., като се управлява от американските ВВС от 1962 г.
6. Индонезия - 17 504 острова
Индонезия, известна като четвъртата по население нация в света, притежава около 17 504 острова, част от най-големия единичен архипелаг в света.
Индонезийският архипелаг се състои от пет големи острова и 30 по-малки групи от острови и островчета, като около 6 000 от тях са населени. Индонезийските острови пресичат екватора и образуват кръстопът между Тихия и Индийския океан.
Най-населеният от островите е Ява, който е приблизително със същия размер като щата Ню Йорк и има около 130 милиона души население - 60% от това на страната. Остров Суматра е много по-голям, но на него живее само около една трета от населението на Индонезия.
Другите основни острови са Калимантан (индонезийско Борнео), Сулавеси и индонезийската част на Нова Гвинея - известна като Папуа, или Ириан Джая. Островите на Индонезия са до голяма степен планински и включват около 400 известни вулкана, от които около 100 са активни.
7. Австралия - 8 222 острова
Въпреки че технически е континент и не се счита за остров, Австралия и околностите й се състоят от около 8 222 острова в Тихия океан. Те варират по размер - от по-малки скали, които не са покрити с вода при отлив, до такива, които са два пъти по-големи от австралийската столична територия, състояща се от Канбера и околните градове.
Един такъв остров е Фрейзър, разположен на 200 км северно от Бризбейн в Куинсланд, който е най-големият пясъчен остров в света.
Австралия претендира за много големи острови в Тихия, Индийския и Южния океан, както и в Коралово и Тиморско море. Сред океанските й острови е добре познат изолирания Коледен остров в Индийския океан, като най-близката до него суша е Ява.
8. Филипини - 7641 острова
Филипините са един от най-известните архипелази, състоящ се от 7641 острова, разположени на югоизток от азиатския континент между Тайван и Борнео.
Островите са разделени на три зони: Лузон на север, Висаяс в централните райони и Минданао на юг. Лузон е най-големият остров и дом на столицата Манила, докато Висаяс е известен повече със своите плажове и заливи, а Минданао е покрит с буйни гори.
Филипините са съставени от 300 000 квадратни километра площ, от които около 2000 квадратни километра вода.
9. Япония - 6852 острова
Подобно на Филипините и Индонезия, Япония е архипелаг, съставен от 6852 острова в Тихия океан, като основните четири са Хокайдо, Хоншу, Шикоку и Кюшу. Почти четири пети от релефа на островите е планински, като японските Алпи се спускат към центъра на Хоншу, включително прочутата планина Фуджи - конусовиден вулкан, който много японци смятат за свещен.
Островите Рюкю се простират на около 970 км южно от Кюшу и се състоят от повече от 200 малки острова, почти достигащи Тайван. В далечния югоизток се намират Иво Джима и група, наричана островите Бонин (или островите Огасавара).
10 неща в Япония, които ще ви шокират А за местните жители са напълно нормални
10. Чили - 5000 острова
Дом на най-малко 5000 острова, Чили е известен с остров Робинзон Крузо - единственият обитаван остров в архипелага Хуан Фернандес с население от около 700 души. По-голямата част от архипелага е изпълнена с богата флора и фауна, а не с хора, което води до съществуването на растителни видове, които рядко се срещат другаде.
Огнената земя (Tierra del Fuego), наречена така от Магелан поради многобройните пожари, запалени от жителите на острова при приближаването му през 1520 г., се състои от хиляди острови, а Десвентурадас е малка, океанска група от острови на около 850 км от континенталната част на Чили, характеризираща се като вулканичен регион.