Близо 1900 училища могат да минат онлайн с решение на директора
1889 от всички 2359 училища у нас могат да преминат към онлайн обучение след решение на директора, ако в тях нарасне броят на учениците и учителите с грипоподбни или COVID-симптоми.
Толкова са общо школата в „червена” или „оранжева” зона у нас, където може да се прилага новата мярка след предложение до образователния министър Красимир Вълчев и възможност да се осъществяват уроци от разстояние, посочва вестник Монитор.
В 15 области 14-дневната заболяемост варира между 60 и 119.9 души на 100 000 население. В „оранжевата зона” попадат Перник, Монтана, Враца, Ловеч, Пазарджик, Пловдив, Стара Загора, Смолян, Кърджали, Ямбол, Бургас, Варна, Добрич, Разград и Русе. Там има общо 1282 школа, сочи справка в Регистър на институциите в системата на предучилищно и училищно образование.
В„червената” зона - със заболяемост над 120 на 100 000 души население, пък са Благоевград, Габрово, Сливен, София-град, Търговище и Шумен. В тях има 607 школа.
Към момента в Първо средно училище „Свети Седмочисленици” и Второ СУ „Проф. Никола Маринов“ в Търговище, както и Природоматематическата гимназия „Академик Иван Гюзелев” в Габрово, учениците от 5-и до 12 клас учат онлайн, посочи образователният министър Красимир Вълчев и допълни, че МОН очакват броят на училищата, избрали дистанционно обучение, в следващите дни да се увеличи. 1.2% от системата също се обучава онлайн заради карантинирани учители и учени.
Просветният министър коментира, че няма необходимост всички училища да се затварят и заповедта му ще даде възможност всяко школо ще може да преценява как да учи спрямо броя отсъстващи, карантинирани, отпуски.
„Училищата не могат и не трябва да бъдат първа жертва на страховете и психозата ни. Целта е да има максимум присъствено обучение. Трябва да се действа локално, трябва да намалим разпространението на заразата. Заповедта не е покана към училищата за преминаване в електронна среда, а още една възможност за тях”, обясни Вълчев и увери, че няма да има нулева учебна година.
По думите му правото на образование не трябва да се жертва лековато. „В начален етап е най-нежелателно преминаването в електронна среда. Една част от родителите не могат да помагат. От 1 до 4 клас е най-важно прякото педагогическо взаимодействие.”, каза още Вълчев.
Според него в някои случаи ще се вземе решение за затваряне по предложение на училищата преди да са надминали праговите стойности, както е било и с трите училища, преминали онлайн по предложение на щабовете и педагогическите съвети.
Когато настъпи грипната епидемия, ситуацията ще е по-различна. „Най-вероятно ще приложим цялостно преминаване в отделни области, когато дойдат седмици на традиционните грипни вируси. Тогава ще бъде до голяма степен задължително”, каза Вълчев.
Как ще се развие ситуацията следят и от столичното 107 ОУ „Хан Крум”. В края на миналата седмица от училище са отсъствали 84 деца, 7 от които били под карантина, и 5 учители или друг персонал. Преди това обаче 29% от учениците са били вкъщи.
„Ако заболяемостта се качи отново над 20%, ще свикам обществения съвет, за да се обсъди преминаване към електронно обучение”, обясни директорът Данко Калапиш. Надеждата му да издържат още три дни – до предстоящата есенна ваканция.