Яж, за да пораснеш: Как диетата влияе върху ръста на децата
Недохранването и непълноценната диета при учениците могат да се отразят на техния ръст.
Разликата в средната височина на юношите между отделните държави може да достигне до 20 сантиметра, показва научно изследване, цитирано от BBC.
През 2019 г. най-високите 19-годишни момчета са регистрирани в Холандия (със среден ръст от 183.8 сантиметра), а най-ниските - в тихоокеанската островна държава Източен Тимор (със 160.1 сантиметра).
Изследователите посочват, че мониторингът върху средния ръст и теглото на децата на различните места по света е важен, защото дава информация за качеството на диетата и отражението на околната среда върху тяхното здраве.
Анализът обхваща над 65 милиона души на възраст между 5 и 19 години, като включва над 2000 отделни проучвания, проведени между 1985 и 2019 г.
Общият извод на учените е, че тийнейджърите в Западна, Централна и Източна Европа са най-високите в света, а на другия полюс са тези в Югоизточна Азия, Латинска Америка и Източна Африка.
И тъй като тези различия могат да бъдат обяснени и с влиянието на генетичните фактори, авторите на анализа изследват и динамиката на показателите във времето.
За последните 35 години най-силно повишение в средния ръст на учениците е регистриран в Китай и Южна Корея, докато в много държави, най-вече в региона на Субсахарска Африка, този показател е останал почти без промяна за същия период.
Проучването включва и т. нар. индекс на телесната маса, който дава информация за това дали теглото е под или над нормите.
Тийнейджърите с най-висок индекс на телесната маса живеят в Тихоокеанския регион, Близкия изток, САЩ и Нова Зеландия, а с най-ниски показатели са тези в държавите от Югоизточна Азия, като Индия и Бангладеш.
Разликата между държавите с най-нисък и най-висок индекс на телесната маса се равнява на около 25 килограма, се посочва още в изследването. В някои държави децата достигат здравословни нива на индекса на 5-годишна възраст, но на 19 шансовете им да развият наднормено тегло се увеличават значително.
Според учените много държави поставят фокус върху здравословното хранене при най-малките деца, но се оказва, че диетата на техните батковци и каки заслужава също толкова сериозно внимание.
Според тях трябва да бъдат насърчавани политиките, които осигуряват достъп на тийнейджърите до по-здравословна храна и в същото време намаляват нейната цена. Подобни мерки биха могли да включват ваучери за храна за семействата с по-ниски доходи, както и безплатно здравословно меню в училищата.