Кунчев: Имаме първа област в България, която излезе от червената зона
Положителните промени са в толкова начална фаза и толкова крехки, че не смеем да се зарадваме, заяви главният здравен инспектор доцент Ангел Кунчев по време на днешния брифинг на Националния оперативен щаб.
България слезе с едно място надолу по заболяемост в ЕС и за изтеклите 14 дни от 11-о отиде на 12-о място.
14-дневната заболяемост за първи път от няколко седмици спадна под 600 души на 100 000 и вече е 591.
За съжаление 14-дневната смъртност е висока и по този показател сме на първо място в ЕС.
При 14-дневната заболяемост имаме плато от около една седмица, при което вече имаме леко движение надолу.
Рано е да се правят изводи, предупреди Кунчев, който е убеден, че мерките ще дадат резултат, стига да се спазват.
В България се появи и първата област, която излезе от червената зона и попадна в оранжевата. Това е област Кърджали.
В тази връзка разликите дори и на територия малка, като България са значителни. Заболяемостта в Габрово например е 11-пъти по-голяма от тази в Кърджали.
Съответните щабове вземат решенията си на база на реалната ситуация при тях затова понякога и при строгостта на мерките има разлика между отделените региони.
През последната седмица за първи път имаме намаление при положителността на тестовете, която намалява от средно 40 – 45% през последните две седмици, до 32-36%.
Засега все още нямаме отражение върху броя хоспитализираните и хората в интензивните отделения, но това е процес който следва заболяемостта с 10-14 дена, така че очакваме и там да имаме първите положителни новини, каза още Кунчев.
По отношение на опасенията, че ваксинацията при някои хора може да стане, докато са в инкубационен период на коронавируса Кунчев заяви, че това единствено ще доведе до това, че хората ще бъдат склони чисто психологически да припишат на ваксината причините за заболяването.
Това няма как да бъде избегнато според него и го има и при други ваксини. Всеки един гражданин преди това може да се тества с PCR или с бърз тест, но това не е необхдимо и няма да бъде правено масово.
Относно доставката на ваксината на Pfizer, която трябва да се съхранява при -70 градуса по Целзий, тя се запазва при такива температури до момента, в който започне разпределение. След това има 5-дневен срок, в който може да се съхранява на нормална температира от 2 до 8 градуса по Целзий. Това означава, че преди прилагането й тя ще се съхранява при тези условия, най-вероятно при общопрактукуващите лекари, допълни Кунчев.
Първото заседание на Националния ваксинационен щаб ще бъде по-късно днес, обяви неговия председател проф. Красимир Гигов.
Онсовно целите и задачите на щаба ще са в две насоки. Първо по отношение на логистиката – приемане, съхранение, разпределение, спазване на поставените от производителите условия за ваксините и прецизиране на броя на очакваните за ваксинация контингенти.
Вторият момент е осигуряването на самата ваксинация под формата на екипи, средства, медицински изделия и т.н.