Акциите поевтиняват в очакване на евентуална изборна победа на демократите
Цените на акциите в световен мащаб се понижават, а доходността по щатските държавни облигации нараства, след като инвеститорите се подготвиха за вероятността Демократическата партия да спечели изборите и за двете места в Сената, които се проведоха в Джорджия, с което ще получат контрол и над важната горна камара на Конгреса.
Заедно с минималното им преимущество в Камарата на представителите, контролът на демократите над Конгреса би могъл да доведе до по-големи фискални стимули и да подготви почвата за встъпващия скоро в длъжност президент Джо Байдън да прокара законодателни промени за по-големи корпоративни регулации и по-високи данъци.
Кандидатите на демократите водеха в началото на изборния ден, но битката е прекалено оспорвана и крайните резултати може да са готови след няколко дни.
“Програмата на Байдън включва отмяна на данъчните намаления на президента Доналд Тръмп, увеличение на минималното заплащане и засилване на контрола в различни индустрии, което, според някои, не е особено благоприятно за пазарите”, казва Васу Менон, инвестиционен директор в OCBC Bank.
Фючърсите на щатския индекс S&P 500 губят 0.43%, докато тези на технологичния Nasdaq се понижиха с 0.7% вследствие на опасенията, че демократите биха затегнали регулациите за големите технологични компании.
Други индустрии, като банките, добива на петрол и природен газ и здравеопазването, също може да бъдат подложени на по-засилен контрол, а инфраструктурният сектор и секторът на алтернативната енергия би трябвало да се облагодетелстват.
Японският Nikkei се понижи с 0.4%, докато азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI изтри загубите си и остава почти без промяна.
Доходността по 10-годишните щатски държавни облигации нарасна до 0.987%, което беше най-високото ниво от март, вследствие на очакванията, че правителството ще увеличи дълга си.
Общата несигурност на пазарите се засили и от последния обрат в сагата около делистването на три китайски телекома от Нюйоркската фондова борса.
Китайският акции поскъпват днес, като индексът на сините чипове на борсата в Шанхай CSI300 бележи повишение от 0.5% до най-високото си ниво от 2008 г.
Цените на петрола запазват позициите си, след като вчера се повишиха с близо 5% след решението на Саудитска Арабия да намали добива си на суровината.
Напрежението около превземането на южнокорейски танкер от страна на Иран също подпомогна пазара.
От Техеран отрекоха вчера, че използват кораба и екипажа му като заложници, ден след като превзеха плавателния съд в Персийски залив, докато междувременно настояват Сеул да освободи 7 млрд. долара, които са замразени като част от санкциите на САЩ срещу страната.
Фючърсите на щатския лек суров петрол остават почти без промяна на ниво от 49.95 долара за барел, след като поскъпнаха с 4.9% вчера.
Фючърсите на петрола запазват позиции при 53.45 долара за барел, след като вчера се повишиха с 4.9%.
При валутите щатският долар падна до ново дъно, преди да тръгне нагоре вследствие на перспективите за победа на демократите на изборите в Джорджия.
Еврото поскъпна до 1.2328 спрямо долара, което беше най-високото ниво от април 2018 г., докато йената се оскъпи до 10-месечен връх от 102.595 спрямо долара.
Златото се търгува на цена от 1 948.20 долара за тройунция, след като по-рано през деня поскъпна до двумесечен максимум.
Биткойнът се търгува при 33 904 долара, близо до рекордно високото ниво от 34 800, достигнато в неделя.