Ръстът в цените на суровините продължава
Азиатските акции скачат днес, след като председателят на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл потвърди, че лихвите ще останат ниски за дълго време, успокоявайки страховете на пазарите, че по-високата инфлация може да предизвика централната банка да затегне паричната си политика.
Уверението от страна на Пауъл даде нов импулс на т. нар. рефлационна търговия и подкрепи цените на рисковите активи, докато в същото време повиши доходността по щатските държавни облигации до едногодишни върхове.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нараства с 1.0% днес, докато японският Nikkei бележи повишение от 1.6%.
Хонконгският Hang Seng скочи с 1.8%, ограничавайки повече от половината от загубите си в предходния ден след обявеното увеличение на митата.
Във втория ден от изслушването си във Вашингтон Пауъл потвърди обещанието на Фед да изведе щатската икономика до пълна заетост и да не се притеснява от инфлацията, освен ако цените не нарастват упорито и притеснително.
“Пауъл обяви, че ще са им необходими три години, за да достигнат таргета си за инфлацията, с което на практика потвърди, че Фед няма да вдига лихвите до 2023 г.,” казва пред Ройтерс Норихиро Фуджито, старши инвестиционен анализатор в Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities.
Перспективите за продължителен период с ниски лихви идват в момент, в който инвеститорите очакват огромния пакет от стимули в САЩ и ваксинацията срещу COVID-19 да подкрепят икономиката и най-вече секторите, които бяха засегнати най-тежко от пандемията.
От щатската Агенция по храните и лекарствата обявиха вчера, че тестовете на ваксината на Johnson & Johnson срещу COVID-19, която се поставя само в една доза, са показали, че тя е безопасна и ефективна, което подготви почвата за одобрението й за спешна употреба още тази седмица.
Акциите на Johnson & Johnson поскъпнаха с 1.3% след новината.
На Уолстрийт вчера индексът Dow Jones скочи с 1.35% до нов рекорд, докато повишението при технологичния Nasdaq беше от 1.0%.
Акциите на придобилата наскоро популярност GameStop поскъпнаха с 83.3% в следборсовата търговия, след като преди това цената им беше скочила със 103.9%.
Цените на щатските държавни облигации остават под натиск, което повиши доходността на ценните книжа до най-високото ниво за годината.
Доходността на 10-годишните щатски държавни облигации се повиши до 1.412%, след като вчера нарасна до 1.435%.
“Не бих казал, че на пазара на облигации има паника. Имаме обаче пакет от стимули срещу коронавируса, който е на стойност 1.5, 1.7 или 1.9 трлн. долара. Освен това предстоят и инфраструктурни разходи. Инвеститорите не виждат много причини в момента да купуват агресивно облигации,” казва пред Ройтерс Такафуми Ямаваки от J.P.Morgan.
Спредът при доходността между двегодишните и 10-годишните щатски държавни облигации нарасна до 127.4 базисни пункта, доближавайки се до върха си от 135.7 базисни пункта, достигнат през 2016 г., след изненадващата изборна победа на Доналд Тръмп.
На валутните пазари доларът се търгува близо до тригодишни дъна спрямо по-рисковите валути.
Австралийският долар поскъпна до тригодишен връх от 0.7978 щатски долара, докато считаната за валута убежище японска йена отстъпи с 0.2%, до 106.04 спрямо долара. Еврото остава почти без промяна и се разменяше срещу 1.2159 долара.
Цените на медта скочиха с 3% - до най-високото си ниво от близо десетилетие.
Цената на петрола нарасна до нов 13-месечен връх, след като изнесените от САЩ данни показаха спад в добива заради нарушеното през миналата седмица производство вследствие на ниските температури в страната.
Цената на щатския лек суров петрол се повиши с 0.25%, до 63.40 долара за барел, докато тази на брента нарасна с 0.43%, до 67.33 долара за барел.