Смъртта на милиардер насочи вниманието към неговите наследници
Хайнц Херман Тийле изгражда империя, която се разпростира в секторите на недвижимото имущество, промишлеността и селското стопанство, след като през 1969 г. започва работа в производителя на спирачни системи Knorr-Bremse AG, която превръща в глобален лидер.
Внезапната смърт на милиардера на 79-годишна възраст сега насочва вниманието към това кой ще наследи неговото богатство.
То включва мажоритарен дял в Knorr-Bremse, който се оценява на стойност над 10 млрд. долара, около 50% от производителя на железопътно оборудване Vossloh AG, както и голяма инвестиция в една от най-големите авиокомпании в Европа Deutsche Lufthansa AG. Тийле също така разполага с ферма в Латинска Америка и имотна компания.
Двете му деца и неговата вдовица ще наследят състояние, което се оценява на около 20 млрд. евро, според индекса на милиардерите на Bloomberg. Благодарение на него Тийле беше четвъртият най-богат човек в Германия и 97-ят най-богат в света.
От Knorr-Bremse съобщиха новината за кончината на Тийле без да предоставят причина за смъртта и информираха, че той ще бъде заменен на поста си от заместник-председателя на компанията.
Планът на Тийле e бил да предаде собствеността над Knorr-Bremse, която е най-големият му актив, на своята дъщеря Юлия Тийле Шуерхоф, според запознати източници. Тя се присъединява към борда на директорите през 2016 г., след като нейният брат Хенрик напуска компанията.
Бащата контролираше дела си чрез семейната инвестиционна компания Stella, която проведе събрание на акционерите през септември, а в дневния ред е имало и точка за заместника на Тийле. 49-годишната Юлия, която е другият голям акционер в Stella, ще се нареди сред 25-те най-богати жени в света, ако наследи целия дял на баща си в Knorr-Bremse, според Bloomberg.
Засега не е ясно как фамилията Тийле ще подели богатството. Според германското законодателство близките роднини, като деца и съпрузи, имат право на част от него, но те могат също така да се откажат от наследството си. Данъците върху наследени активи в Германия достигат 50%, въпреки че страната позволява и пълно освобождаване при определени условия.
След като напуска Knorr-Bremse, 53-годишният Хенрик основава инвестиционна компания, фокусирана върху стартъпи, а сега е управляващ директор на базирана в Мюнхен компания, която предлага зарядни станции за електромобили, според профила му в LinkedIn.
Покойният Тийле беше ограничил участието си в дейността на компанията и се концентрираше все повече върху своите лични интереси, обявиха от Knorr-Bremse през 2011 г. Миналата година той продаде акции за 1 млрд. долара, за да подкрепи другите си начинания, които включват и ферма в Уругвай. Той също така създаде имотна компания на име OPES Immobilien, която планира да построи комплекс в Мюнхен за над 1 000 жители на място, което преди това е било собственост на Knorr-Bremse.
Тийле изигра централна роля като инвеститор-активист в случилото се с Deutsche Lufthansa в края на миналата година.
Той изгради значителен дял в авиокомпанията и изрази недоволството си от спасителния план на германското правителство, въпреки че в крайна сметка го подкрепи. Последната му намеса беше през ноември, когато призова правителството да посредничи при преговорите със синдикатите относно намаляването на заплащането.