Къде се намира най-старото гробище за домашни любимци?
В древното римско пристанище Беренис, което се намира на територията на днешен Египет, е разположено най-старото гробище за домашни любимци, известно на археолозите, пише списание Science.
В него лежат останките на над 600 котки, кучета и маймуни, повечето от които имат нашийници и други аксесоари, което е доказателство, че собствениците им са полагали грижи за тях. Последното от тези животни е погребано преди повече от 2000 години.
Полският археолог Марта Осипинска и нейните колеги от Полската академия на науките откриват обекта през 2011 г. По всяка вероятност гробището е използвано активно в периода между първи и втори век от н.е., когато Беренис е бил процъфтяващ търговски център на брега на Червено море.
С помощта на експерти по ветеринарна медицина археолозите успяват да научат повече за начина на живот, диетата и възрастта на близо 600 животни, чиито останки са открити до този момент. Доказателствата сочат категорично, че те са били обект на човешка грижа.
Над 90% от тях са котки, кучетата са около 5%, а останалите 5% са различни видове маймуни. Някои от домашните любимци са погребани с бижута и други аксесоари, направени от стъкло или мидени черупки.
"Има животни, които са починали на много голяма възраст, някои от тях нямат зъби, други са били със силно ограничена мобилност. Ясно е, че за тях се е грижел някой, точно както ние днес полагаме грижи за домашните си любимци", разказва Осипинска.
Нейният колега - холандският археолог Вим Ван Неер, пък казва, че досега не е попадал на котки с каишки от толкова ранен исторически период. Според него жителите на Беренис може би не са ги отглеждали само от сантиментални чувства.
Като оживено пристанище, градът верятно е бил пълен с плъхове и други гризачи, а котките са били ценени като ловци и унищожители на вредителите, смята той.
Осипинска се надява, че работата на нейния екип ще помогне на историческата наука да изучи по-добре връзката между хората и животните от онзи исторически период.