В колко часа да спрете да пиете кафе, за да се наспите добре?
На човешкото тяло му трябват до 12 часа, за да метаболизира чаша кафе.
А това може да повлияе на нощния сън, показват резултатите от изследвания.
За много от нас чаша чай или кафе сутрин, последвана от още една в следобедните часове, е ежедневие.
Консумираното количество кофеин обаче, съчетано с нашите ежедневни навици и начин на живот, играе важна роля за качеството на съня, според изследователите.
Въпреки че кафето и чаят са неизменна част от балансираната диета, средностатистическият възрастен не бива да пие повече от четири чаши на ден.
Кофеинът също така влияе по-силно на някои хора, което означава, че въздействието му върху съня също варира.
„Ако треперите, нервни сте или имате промени в пулса, може да се окаже, че приемате твърде много кофеин. Това може да попречи и на добрия сън през нощта“, заявява Роб Ван Дам, професор в Националния университет в Сингапур, пред CNN.
Той съветва да се намали количеството кофеин, както и той да не се приема сред определен следобеден час.
„Всъщност, всеки човек трябва да експериментира за себе си - колко кафе приема на ден и кога го пие“, добавя експертът.
Топ 9 храни за мозъкаЗа добра памет и концентрация
Смята се, че максималните ефекти от кофеина се проявяват между 30-60 минути след консумация, но метаболизирането му от организма отнема много повече време.
Телата ни имат нужда от до шест часа, за да обработят само половината от кофеина в чаша кафе, което означава, че горчивата напитка, която сте изпили около 17:00 следобед, може да ви задържи будни през нощта.
Няколко фактора от начина ни на живот също играят съществена роля. Например, жените, които приемат орални контрацептиви, е вероятно да са по-податливи на ефектите от следобедната чаша кафе, тъй като отнема два пъти повече време на организма им да метаболизира кофеина.
За разлика от тях, пушачите го преработват два пъти по-бързо и вероятно могат да изпият последната си чаша чай или кафе по-късно следобед и пак да си починат добре през нощта.
„Генетиката също играе роля, тъй като някои хора преработват кофеина по-бързо, а други - по-бавно“, според Роб Ван Дам.