Над 50% oт европейците искат изкуствен интелект да замени депутатите
Ново проучване показва, че повечето европейци биха искали техните народни представители да бъдат заменени от алгоритми.
Учени от Центъра за управление на промяната към университета IE са направили проучване сред 2 769 души от 11 държави в цял свят какво мислят за това броят на народните представители в тяхната страна да бъде намален и тези места да бъдат представени на изкуствен интелект (AI), който да има достъп до техните данни.
Резултатите, които бяха публикувани днес, показват, че въпреки ясните и очевидни ограничения на AI, 51% от европейците казват, че подкрепят подобен ход.
“В продължение на десетилетия има един упадък на вярата в демокрацията като форма на управление”, казва пред CNBC Оскар Джонсън, научен директор на Центъра за управление на промяната в Университета IE и един от основните автори на доклада.
Причините вероятно са свързани с все по-голямата политическа поляризация, филтърните балони и раздробяването на информацията.
“Усещането на всички е, че положението в политиката става все по-зле и очевидно за това са винени политиците, затова смятам, че докладът улавя духа на времето като цяло,” казва Джонсън.
Според него резултатите не са толкова изненадващи, “предвид факта колко хора познават своя народен представител, имат някакви отношения с него или нея или знаят с какво точно се занимава.”
Проучването разкрива, че тази идея се радва на особена популярност в Испания, където 66% от участниците я подкрепят. Процентът на хората, които искат да заменят депутатите с изкуствен интелект в Италия, е 59%, докато 56% от хората в Естония застават зад идеята.
Не всички страни обаче харесват идеята контролът да бъде предаден на машините, които моат да бъдат хакнати или да действат по начини, по които хората не искат да го правят. Във Великобритания 69% от участниците в проучването са били против идеята, докато противниците й в Нидерландия и Германия са 56% и 54%, респективно.
Извън Европа, в Китай близо 75% от хората подкрепят идеята парламентаризмът да бъде заменен с AI, докато 60% от участниците в САЩ са против нея.
Мненията също така варират драстично в зависимост от поколенията, като по-младите хора са значително по-отворени към идеята. Над 60% от европейците на възраст между 25-34 г. и 56% на възраст 34-44 г. застават зад идеята, докато по-голяма част от участниците в проучването, които са на възраст над 55 г. не я смятат за добра.