Пандемията от COVID-19 изчисти атмосферата на Земята
Замърсяването на въздуха в големите градове отдавна се е превърнало в един от най-сериозните екологични проблеми.
По данни на Световната здравна организация мръсният въздух всяка година отнема живота на над 7 милиона души по света.
Освен това 9 от всеки 10 жители на планетата са принудени да вдишват замърсители, които надвишават препоръчителните норми.
Оказва се обаче, че пандемията от COVID-19 - и по-конкретно мерките, въведени за ограничаването ѝ, са допринесли за понижаването на замърсяващите агенти в атмосферата, пише BBC.
Емисиите на автомобилите и останалите транспортни средства заемат дял от около една четвърт от цялото количество на въглеродния диоксид, генериран от човечеството. По тази причина локдауните, наложени на много места по света, доведоха до драстичен спад на този тип замърсяване.
Според Международната енергийна агенция средният трафик по пътищата е намалял с близо 50% през 2020 г. В много градове, където смогът от десетилетия причинява екологични проблеми, като индийската столица Делхи, промените могат да се видят и с просто око, пише изданието.
Потребителите дори започнаха да качват снимки и клипове в социалните мрежи, на които се вижда колко по-чист е въздухът, в сравнение с преди.
Във Великобритания проучванията за количеството на азотния диоксид и фините прахови частици в атмосферата на 10 от най-големите градове също показват драстично понижение за последната година.
Всичко това доказва твърдението, че качеството на въздуха може да се повиши много бързо, стига да се вземат достатъчно бързи и радикални решения. Макар че в случая с пандемията това беше по-скоро следствие отколкото нарочно търсен ефект.
Но докато праховите частици и смогът над големите градове наистина намаляха, при емисиите на въглеродния диоксис постигнатите резултати не са чак толкова впечатляващи, тъй като голяма част от тях се очаква да бъдат "наваксани" в периода на икономическото възстановяване.
Според експертите на Световната метеорологична организация този процес вече е започнал, затова те призовават напредъкът в ограничаването на вредните емисии, постигнат през 2020 г., да бъде запазен в максимална степен, а икономическият растеж да бъде базиран на зелените енергийни алтернативи.