Страдате ли от короносомния?
Може ли да се говори за нарушения на съня вследствие на пандемията? Промяната на начина на живот отрази ли се сериозно на ритъма сън – бодърстване?
Темата коментира за БНР д-р Анелия Симеонова, невролог от клиниката по Неврология и медицина на съня в болница “Токуда“:
“Мога да кажа, че през последните месеци потокът от пациенти, които имат нарушения на съня, се е увеличил. Това в частност е свързано и с по-лесния достъп, предвид Covid ситуацията, особено през последните две-три седмици, когато броят на заразените отчетливо спадна.
Но определено статистиката по отношение на дихателните нарушения, на пациентите с обструктивна сънна апнея, е приблизително еднакъв.
През последните месеци регистрираме повишаване на пациентите, свързани с безсъние, което се изразява със затруднено заспиване, удължено време на заспиване от лягането в леглото до настъпване на съня.
Чести пробуждания и в голяма степен според нас, а и в световен мащаб, данните са такива.
Вредно ли е да спите твърде много?И как може да ви навреди
Даже през последните месеци се въведе едно понятие “коронасомния“, свързано действително с пандемичната обстановка в световен мащаб. И рефлектирането на тревожността и страховите изживявания върху ритъма сън и бодърстване.
Това са основните оплаквания поради една повишена тревожност. Напрежение, смяна на ежедневния ритъм.
Знаете, че голяма част от популацията остана в т.нар. "хоум офис" и дневният режим на голяма част от пациентите и по-намалената физическа активност, промяната в хранителния режим – всичко това рефлектира в голяма степен в нарушение на съня.