11 обикновени неща, забранени в различни страни по света
Странни закони и наредби има на много места по света.
Някои законодателни актове са наследство от миналото - сякаш някой просто е забравил да ги изтрие, но има и съвременни закони, които на пръв поглед звучат абсурдно.
Как е възможно едно нещо да е законно в една държава и забранено в друга?
Екипът на Bright Side е подбрал 11 забрани, които не могат да бъдат обяснени логически на пръв поглед. При по-задълбочено проучване обаче се оказва, че в тях има логика.
Стоки втора ръка
Ако решите да продавате стоки втора ръка в Канада, ще трябва внимателно да проучите дългия списък със забрани и препоръки. Има и огромен брой стоки, които не са категорично забранени, но все пак могат да ви навлекат проблеми: колички, градински светлини, щори, хокейни каски, MP3 плейъри и други.
За употребяваните матраци, включително надуваеми, както и за спалните чували, също има специални правила. Те могат да бъдат внесени в страната само със сертификат, потвърждаващ, че артикулът е почистен и дезинфекциран.
Филми за пътуване във времето
През април 2011 г. в Китай влезе в сила забрана за заснемане, както и за разпространение на филми, които покриват темата за пътуване във времето. Регулаторните органи основават своето решение на факта, че те популяризират вярванията във „феодализъм, суеверие, фатализъм и прераждане“.
Слънцезащитен крем
На Хаваите важат различни забрани по отношение на химикалите в слънцезащитните продукти. Оксибензонът и октиноксатът са забранени през 2018 г., а авобензонът и октокриленът - през 2021 г. Счита се, че тези химикали са един от факторите, допринасящи за унищожаването на кораловите рифове.
Продуктите, съдържащи вазелин и титанов диоксид, които са вредни за морския живот и организмите, също са в списъка на съставките, които не се препоръчват за употреба.
Балони на пръчка
Понастоящем балонните пръчки са забранени във всички държави от ЕС, считано от юли 2021 г. Тази забрана е съвсем логична, тъй като техният състав не се различава от този на други малки пластмасови предмети, които, въпреки че могат да бъдат рециклирани, рядко попадат в правилния контейнер.
Кучета
До 1984 г. кучетата бяха забранени в столицата на страната, от която идват исландските овчарки. Дори днес жител на Рейкявик ще трябва да получи специално разрешение от общината, за да си вземе куче. Освен това е необходимо съгласието на поне 2/3 от съседите в блока.
Има редица страни по света, в които някои породи кучета, признати за опасни, са забранени или поставени под строги ограничения. Най-често този списък включва питбули, мастифи и бултериери. И въпреки че това може да се очаква, много хора се изненадват, когато чуят, че е забранено да се притежават определени породи овчарски кучета като домашни любимци в Дания и Малайзия.
Дръжки на врати
От март 2014 г. е забранено да се монтират кръгли дръжки на вратите във Ванкувър, Канада. Законът има за цел да защити правата на възрастните хора и хората с увреждания, тъй като те имат затруднения при хващането и завъртането на този вид дръжки.
Пластмасови капсули за кафе
Властите в германския град Хамбург бяха първите, които решиха, че екологичните щети, причинявани от еднократните капсули за кафе, не си струват удобството, на което се наслаждаваме при тяхната употреба. Гражданите имат право да използват тези капсули в домашните си кафе машини, но в държавните организации това е забранено от 2016 г.
Най-жестоките наказания за преписване са в КитайЗа такава простъпка може да се влезе в затвора
Свирки
Гватемала забрани използването на свирки, които приличат на полицейски. Дори ако те са детски, по-добре не ги внасяйте в страната. По този начин правителството смята, че попречи на онзи, решил да се представя за полицай.
Козметични продукти с микрогранули
Малки пластмасови микрогранули могат да бъдат намерени в много видове козметични продукти: от ексфолианти и душ гелове до пасти за зъби. Те попадат в канализацията, след това в реки, езера и океани, заобикаляйки пречиствателните филтри, тъй като са твърде малки. А след това попадат в телата на риби, костенурки и чайки заедно с храната.
Подобна забрана има в редица страни по света, включително в Канада, Обединеното кралство, Италия и Швеция.
Четки за бръснене
Четките за бръснене са забранени в островната държава Сейнт Лусия. Обаче само тези, произведени в Япония. Това се дължи на факта, че в началото на 20 век спорите на антракса се разпространяват в много страни по света чрез фалшиви четки. Въпреки че оттогава е минал около век, властите все още не са преразгледали решението си.
Пластмасови контейнери за храна
Правителството на Австралия реши от 2021 г. да забрани продажбата на храна в пластмасови съдове от експандиран полистирол. Причината е защита на екосистемата. Австралийските законодатели предупреждават, че това е само първата стъпка и скоро ще започнат поетапно налагане на разпоредби, забраняващи чашите за еднократна употреба с капаци, найлоновите торбички и други.
Бонус
Дъвките са забранени в Сингапур от 1992 г., за да се поддържат улиците чисти. През 2004 г. обаче бяха направени някои изменения в закона: дъвките без захар, с определено съдържание на ксилитол и калциев лактат, както и редица други, бяха признати за здравословни продукти.
Те могат да бъдат закупени в аптеките или стоматологиите, които имат специално разрешение за продажба и които могат стриктно да наблюдават купувачите.