Пакистан преживява истински бум в търговията с криптовалути - от домакините, които искат да увеличат месечния си доход, до инвеститорите, които влагат милиони в хардуерни конфигурации за "добив" на биткойн и други дигитални парични единици.

Много от тях нямат почти никаква представа как функционират капиталовите пазари, но въпреки това се включват на пазара с надеждата да генерират бързи печалби.

Сега обаче правителството в страната си поставя за цел да изведе сектора "на светло", пише Ройтерс. Пакистан е една от държавите в "сивия списък" на международния орган за борба с прането на пари Financial Action Task Force (FATF). В него попадат държави, които не прилагат достатъчно стриктни регулации срещу финансирането на престъпни организации и прането на пари.

По тази причина правителството в Исламабад сформира специална работна група, в която са включени и експерти на FATF. Тя трябва да проучи начина, по който функционира пазарът на криптовалути и да приложи съответните мерки.

Управителят на централната банка на Пакистан Реза Бакир заяви през април тази година, че институцията проучва трансакциите с криптовалути и потенциала те да бъдат интегрирани в някаква регулаторна рамка.

Дори и образователната система се включва в инициативата. През февруари един от водещите университети в страната получи финансиране на стойност 4.1 милиона долара, насочено към изследвания за свързване на блокчейн технологията с различни мобилни приложения.

Междувременно, институциите и по-големите представители на корпоративния сектор до този момент гледаха на участницитге на криптопазара с подозрение, най-вече заради това, че могат да бъдат свързани с пране на пари или други незаконни дейности.

Държавата, в която златото е култ, отчита бум на вложенията в криптовалутиДомакинствата в Индия притежават златни активи от над 25 000 тона, но инвестициите в криптовалути нарастват с близо 200 милиона долара за последната година


Някои от криптотрейдърите в страната дори са били арестувани от властите точно по подозрение за участие в подобни схеми, пише Ройтерс. Затова някои от водещите поддръжници на криптовалутите в Пакистан лобират пред властите за "осветляването" на сектора.

Но въпреки тези проблеми, популярността на криптовалутите в страната продължава да расте. В социалните мрежи е пълно с видоклипове на пакистански експерти, които обясняват начините за инвестиране на криптопазара.

Приложенията за търговия с криптовалути, като Binance и Binomo, са свалени повече пъти в Пакистан, отколкото тези на някои от водещите банки в страната.