Повредата на Хъбъл е отстранена. Телескопът отново гледа към космоса
Инженерите на американската космическа агенция НАСА успяха да възстановят телескопа Хъбъл, който претърпя авария и спря да функционира за повече от месец, съобщава BBC.
Миналата седмица учените включиха част от резервните хардуерни компоненти в опит да рестартират апарата, който е изключително важен за астрономите и тяхната работа. Повредата беше една от най-тежките в историята на Хъбъл.
"Хъбъл е икона, която през последните три десетилетия ни осигурява невероятен поглед към космоса. Горд съм от нашия екип, който вложи цялата си експертиза в отстраняването на проблема. Благодарение на тяхната всеотдайност, Хъбъл ще продължи да разширява нашите хоризонти към Вселената и да награжда 31-годишната си история", заяви администраторът на НАСА Бил Нелсън.
Оказва се, че именно едно от компютърните устройства е било главният "виновник" за спирането на работата на телескопа. След включването на резервния компонент, функциите на апарата са възстановени.
Хъбъл спря работа на 13 юни, а всички научни изследвания, които трябваше да бъдат проведени с помощта на телескопа, бяха отложени. Те ще бъдат насрочени за по-късна дата, обявиха от космическата агенция.
Хъбъл е изстрелян в орбита през 1990 г. Оттогава насам той е събрал над 1.5 милиона изображения от космоса, които са включени в 18 000 научни публикации.
Източник: НАСА
С негова помощ са направени някои от най-значимите научни открития в областта на астрономията, включително и доказателството за ускоряващото се разширяване на Вселената, съществуването на т. нар. "тъмна енергия" и др.
Тази година се очаква в орбита да бъде изстрелян и наследникът на Хъбъл - телескопът Джеймс Уеб. Според учените двата апарата ще продължат да работят заедно в продължение на известен период от време.