10 неизследвани места на Земята
Днес светът е почти без граници - изследователите са определили най-високите планини, изследвали са най-дълбоките езера.
Благодарение на технологиите човек може дори да посети най-отдалечените места чрез електронното си устройство.
И все пак някои кътчета на Земята все още остават по същество неизследвани. Ето част от тях:
1. Vale Do Javari, Бразилия
Този регион, дом на поне 14 от дивите племена на Амазонка, е едно от най-изолираните места в света. Приблизително 2000 коренни жители живеят автономно от бразилското правителство в район с размерите на Австрия.
Правото на племената да живеят в изолация е защитено от федерална агенция, натоварена със задачата да не позволява външни лица да нахлуят в местните територии.
2. Северна Патагония, Чили
Дом на умерени тропически гори, ледници, фиорди и горещи извори, Северна Патагония е един от най-дивите пейзажи на Чили. Това е най-слабо населеният регион в страната и е достъпен само по магистрала от 80-те години. Леденото поле на Северна Патагония остава един от най-големите масиви лед извън полярните райони.
3. Камчатка, Русия
Източният полуостров на Русия е дом на някои от най-зрелищните вулканични дейности на Земята, с повече от 300 вулкана, включително един, който изригва непрекъснато от 1996 г. Той е дом на най-разнообразните видове сьомга и е най-голямото местообитание на кафявата мечка.
Регионът обаче е бил затворен за западните пътешественици до разпадането на Съветския съюз през 1991 г., а още преди това на територията, която е с размерите на Калифорния, е позволено да живеят само 400 000 души (всички с военни разрешения).
4. Нов Хебридски Ров , Тихи Океан
Разположен край източния бряг на Австралия, учените не се задълбочават в проучване на този подводен изкоп в морското дъно на южната част на Тихия океан до края на 2013 г. Тогава изследователи от Обединеното кралство и Нова Зеландия изпращат подводни роботи в тази пукнатина на океанското дъно, дълбока почти четири и половина мили, като откриват скариди и змиорки, напълно различни от тези, открити в други дълбоководни дупки.
5. Северен горски комплекс, Мианмар
Много от субтропичните гори, разположени по стръмните склонове на най-източния участък на Хималаите, са практически недокоснати от човешка дейност. Те са важни зони за дивата природа: дълбоко в горите в щата Качин на Мианмар се намира най-големият резерват за тигри в света. Той също е дом на мечки, червени панди и гибони.
6. Южна Намибия
Счита се, че Намиб е най-старата пустиня в света и е едно от най-сухите, най-слабо населени места в света. Дюните доминират в южната част на суровата пустиня и има малко асфалтирани пътища. С височина 383 метра, гигантската дюна 7 се смята за най-високата пясъчна дюна в света.
7. Република Саха, Русия
Република Сибирска Саха (наричана още Якутия ) обхваща 1/5 от Русия (приблизително същото количество земя като Индия) с голяма част от територията, разположена над Северния полярен кръг.
Климатът е един от най-екстремните в света: средните температури през януари са до -38 градуса, а по-голямата част от сушата е покрита с лед. Лишеи и мъх правят мястото любимо местообитание на елените. Части от региона остават недокоснати, като делтата на река Лена - великолепно убежище и място за размножаване на дивата природа.
8. Гренландия
Въпреки че викингите са дошли в Гренландия преди около 1000 г. , все още се откриват нови части от далечния север. Топящите се ледници продължават да разкриват нови острови. Голяма част от вътрешната част на страната все още е необитаема, тъй като около 80 процента от острова е покрит с ледена шапка.
9. Национален парк Fiordland, Нова Зеландия
Най-големият национален парк в Нова Зеландия е формиран от ледници и съдържа някои от най-старите скали в страната. Огромната пустиня е дом на уникално разнообразие от животни, като takahē - нелетяща местна птица, за която се смята, че е изчезнала в продължение на десетилетия, докато не е преоткрита в парка през 1948 г. Тук живее и kākāpō - единственият в света нелетящ нощен папагал.
10. Северният остров на Сентинел, Индия
Разположен в средата на Бенгалския залив край най-южния край на Мианмар, Северният остров на Сентинел технически принадлежи на Индия, но малко външни хора са осъществили контакт с обитателите му.
Около острова има зона от три мили, където се предполага, че живеят между 50 и 300 души. Враждебните реакции на местните жители на опитите на външни лица за контакт оставя голяма част от острова неизследвана.