Германски милионери прехвърлят спешно активи в Швейцария преди изборите
Евентуално залитане вляво след парламентарните избори в Германия в неделя плаши милионери в страната дотолкова, че те местят свои активи в Швейцария, информира Ройтерс, позовавайки се на банкери и данъчни адвокати.
Ако лявоцентристката Социалдемократическа партия (SPD), крайнолявата Левица и Зелената партия дойдат на власт, в политическата програма може да се появят данък богатство и затягане на мерките спрямо данъка върху наследството.
"За супербогатите това е огненочервен сигнал," казва германски данъчен адвокат със сериозна практика в Швейцария. "Предприемаческите фамилии са силно разтревожени."
Този ход показва колко много богати хора все още гледат на Швейцария като на привлекателно място, където да „паркират“ богатството си, въпреки опитите на страната да се отърве от имиджа си на данъчно убежище за милиардери.
Няма страна, която да има повече офшорни активи от Швейцария, а притокът на средства се е увеличил през 2020 г., което облагодетелства големи банки, като UBS, Credit Suisse и Julius Baer. Геополитическото напрежение и страховете около пандемията от COVID-19 правят политическата стабилност на Швейцария привлекателна.
Данни на Банката за международни разплащания показват, че депозитите на германските домакинства и компании в банки в Швейцария са се увеличили с близо 5 млрд. долара до 37.5 млрд. долара през първото тримесечие на 2021 г., като тази сума не включва акции, облигации и финансови продукти.
Това са най-актуалните налични данни, но инсайдъри твърдят, че притокът на средства продължава. „През последните три месеца отчитам нива на нови пари над средните," казва консултант с многогодишен опит в голяма швейцарска банка, който работи предимно с германци.
"Много богати хора, особено предприемачи, се притесняват, че Германия ще залитне вляво, без значение какви точно ще са резултатите от изборите," казва пред Ройтерс Флориан Дюрселен, ръководител за Европа в LGT Switzerland.
Водещ швейцарски банкер казва: "Познавам редица германски предприемачи, които искат да имат опора извън Германия, ако нещата там станат прекалено червени (леви)."
Социологическо проучване от вчера показа, че Социалдемократическата партия получава 25% подкрепа и води с около 4 пункта пред консерваторите на Ангела Меркел.
Социалдемократите искат да въведат отново данък богатство и да увеличат наследствения данък, докато Зелените, които са потенциален коалиционен партньор, 6планират по-сериозно облагане на богатите. Въпреки че и двете партии предвиждат вдигане на подоходните данъци за най-богатите, данък върху активите би набрал повече пари за хазната, казва данъчният адвокат.
Той отчита нараснало търсене на съвети от страна на клиенти, отбелязвайки, че някои предприемачи опитват да защитят активите си, като правят нови инвестиции през швейцарска компания или прехвърлят акции на фондация в Лихтенщайн.
От друга страна, просто прехвърлянето на пари в швейцарска банкова сметка вече не помага. След като беше подложена на огромен международен натиск, Швейцария вече споделя данните за тези сметки с данъчните власти в родните страни на клиентите.
Дюрселен от LGT казва, че наскоро е говорил с германски предприемач, който се опасява, че Германия скоро може да започне да облага сериозно с данъци чуждестранните активи или трансакции.
"Аз лично смятам, че прехвърлянето на значителни активи към Швейцария ще продължи," казва той.
Местен политик пък е заявил, че десетки заможни германски предприемачи са се интересували в последните месеци относно живота в едно от предградията с ниски данъци край Цюрихското езеро.