Енергийната криза в Китай застрашава глобалните вериги за доставка
Енергийната криза в Китай доведе до въвеждане на режим на тока за домакинствата и до затваряне на цели заводи в някои райони на страната.
Тези проблеми вероятно ще забавят икономическия растеж на страната и могат да доведат до нови трусове в глобалните вериги за доставка, пише CNN.
Компаниите в индустриалното "сърце" на Китай трябваше да ограничат енергийната си консумация по разпореждане на правителството. Дори и в някои жилищни сгради се е наложило ограничаване на доставките на електричество през последните дни.
Най-сериозно е положението в североизточните провинции Хейлонджян, Джилин и Ляонин, където енергийната криза е довела до сериозни проблеми в ежедневието на хората и на бизнеса.
Южната провинция Гуандун, която е един от водещите индустриални и пристанищни центрове в Поднебесната империя, също е засегната от недостига на енергия. Много от местните компании са принудени да работят само в два или три дни от седмицата, за да ограничат консумацията си.
Това не е първият случай, в който китайските компании се изправят пред подобни проблеми. През юни тази година също се стигна до недостиг на електроенергия на пазара, но в случая предизвикателството за бизнеса е двойно, тъй като той е подложен на натиск както от поскъпващите енергийни ресурси, така от страна на затягащите се държавни регулации върху въглеродните емисии.
Китай, който е един от най-големите замърсители на атмосферата, иска да постигне заложените цели за достигане на пик във въглеродните емисии преди 2030 г., след което целта е да започне да ги понижава и да достигне т. нар. "въглеродна неутралност" до 2060 г.
Тази амбициозна програма, начертана от президента Си Дзинпин, обаче изисква от провинциите да използват по-малко изкопаеми горива. В същото време обаче глобалното търсене на китайски стоки расте с високи темпове на фона на икономическото възстановяване след кризата, предизвикана от пандемията от COVID-19.
Резултатът е, че енергията за индустрията просто не достига, а много компании по света вече се подготвят за нови проблеми с доставките от Китай. В някои от засегнатите райони се произвеждат електронни компоненти, които се вграждат в различни дигитални устройства - от смартфони до перални машини.
Засега потенциалните закъснения в доставките едва ли ще са с повече от няколко дни, още повече че голяма част от засегнатите производители имат възможност да компенсират затворените мощности с увеличаване на продукцията в останалите си заводи. Но ако сиутацията с енергийните доставки не се подобри бързо, проблемите ще се задълбочат, предупреждават анализаторите.
Междувременно, икономистите вече понижават прогнозите си за ръста на китайската икономика през 2021 г. Екпертите на Nomura занижиха очакванията си с половин процентен пункт до 7.7% в петък, а в началото на тази седмица и тези на Goldman Sachs предприеха тази стъпка и актуализираха прогнозата си за ръста на брутния вътрешен продукт на Китай от 8.2% на 7.8%.
Енергийните проблеми не са нещо ново за Поднебесната империя, припомня CNN. Последните бяха от лятото на тази година и бяха най-сериозните за последното десетилетие. По-притеснителното е, че, според експертите, недостигът на електроенергия в североизточните части на страната ще продължи да създава проблеми за сравнително дълъг период от време.
Китайската икономика успя сравнително бързо да преодолее шока от пандемията благодарение на строителния и индустриалния бум в страната. Тези сектори обаче са изключително енергоемки и изискват огромно потребление на изкопаеми горива, като в Китай основният дял се пада на въглищата.
В резултат на това въглеродните емисии на страната скочиха до рекордни равнища през първото тримесечие на 2021 г.
В същото време, на фона на рекордното търсене, затягането на екологичните регулации и спада на добивите, цената на въглищата също се повиши до исторически върхове. Само от началото на тази година в Китай цената им скочи от 671 юана (около 104 долара) за тон до 1100 юана (170 долара) за тон.
Китайското правителство иска да повиши енергийната ефективност на индустрията и да постигне намаление в консумацията на енергия с около 3% тази година. Националната комисия за развитие и реформи нареди на провинциите, в които са съсредоточени индустриалните комплекси на страната, да следят по-внимателно нивата на енергийна консумация до края на тази година и да предприемат съответните мерки, когато тя достигне критични нива.
"В дългосрочен план тези усилия на управляващите могат да доведат до огромни позитивни ефекти от гледна точка на борбата с климатичните промени. В краткосрочен план обаче цената за реалната икономика, а и за финансовите пазари, ще бъде доста висока", се посочва в доклад на японската финансова компания Nomura.
В някои от държавните китайски медии вече се появиха призиви за постигане на баланс между постигането на климатичните цели и разрешаването на проблемите, свързани с енергийната криза. Защото, ако такъв не бъде постигнат, тя може да излезе извън контрол.
В неделя официозът на Китайската комунистическа партия публикува статия, в която се посочва, че провинциите не могат да бъдат "твърде агресивни" в ограничаването на консумацията на енергия.