Кораби-призраци изплуваха от водите край Япония след земетресение
Две дузини кораби, потънали по време на битката при Иво Джима - една от най-епичните през Втората световна война и една от най-кървавите в историята на американските морски пехотинци, се вдигнаха от дъното на океана след трусове в един от най-опасните вулкани в Япония - планината Сурибачи.
Сателитни снимки на All Nippon News показват остатъците от 24 японски транспортни кораба, пленени от Щатите в края на войната.
Те са преместени в западната част на Иво Джима, за да образуват пристанище, тъй като по това време островът няма подобни съоръжения, разказва Daily Mail.
Използвани са като вълнолом за защита на други кораби, които разтоварват войници и материали.
Морското дъно в западната част на острова започва да се покачва заради сеизмичната активност на Сурибачи. В резултат потъналите кораби се издигат от вулканичната пепел.
Островът е известен като Браун Бийч на картите, като е използван за военноморска база в подкрепа на американската армия преди нападението над континентална Япония.
Той няма жители, въпреки че е окупиран от японската армия, след като е върнат от САЩ през 1968 г.
Според учените има възможност за голямо изригване на Иво Джима. Данни на Държавния университет в Орегон сочат, че той е изригвал най-малко 10 пъти, като последното се е случило през 1982 г.
От 1952 г. се регистрира десетметрово повдигане на острова поради сеизмична активност, установява университетът. Връх Сурибачи, който е висок 168 метра, е смятан за един от 10-те най-опасни вулкана в Япония.
През август сателитни снимки заснеха момента, в който изригна подводният вулкан Фукутоку-Оканоба, на около 5 километра северно от остров Южен Иво Джима. Това доведе до появата на нов остров във веригата Огасавара.
Япония е разположена на тихоокеанския Огнен пръстен - дъга с интензивна сеизмична активност, която се простира през Югоизточна Азия и през тихоокеанския басейн.
Страната редовно е засягана от трусове, като има строги строителни разпоредби, предназначени да гарантират, че сградите могат да издържат на силни земетресения.