Не е нещо ненормално, ако сутрин изпитвате тревога и сте по-напрегнати.

Това може да е заради предстояща презентации в работата, важна среща, бързане….

Но ако това е нещо повече от „от време на време“, може би е моментът да разберете причините.

Независимо дали се борите с общо тревожно разстройство или сте с опънати нерви, винаги има какво да направите по въпроса. Ето няколко причини да сте тревожни и напрегнати сутрин:

Високи нива на кортизол

Част от тревожността може да се дължи на кортизола, който е по-висок, когато се събудите. Това е част от мозъка, който се "зарежда", като ни изтръгва от съня. И макар да е „напълно нормално“, може да бъде предизвикателство да запазите спокойствие, ако ви предстои напрегнат ден.

Сънят

Циркарният ритъм може да играе огромна роля за тревожността, както и за паническите симптоми. Някои хора изпадат в паника сутрин и следобед. Това може да се дължи на циркадното повишаване на кортизола и евентуално на други предупреждаващи хормони.

Реакцията на стрес „бий се или бягай“ се освобождава през нощта, докато спите, но може да се прояви и през деня, ако не успявате да си почивате пълноценно. Паниката подсказва, че има натрупана инерция на стрес, която се простира и през нощта. Комбинацията от задължения, работа, гонене на задачи, по-малко сън, неминуемо води до горните фактори.

Вашето базово психично здраве

Психичното ви здраве може да бъде определящо за това колко часа се чувства тревожен. В допълнение идват и дълбочина на съня, сънища, нива на стрес, симптоми на посттравматичен стрес - всичко това може да играе голяма роля в сутрешното безпокойство.

Има няколко навика, които можете да прилагате ежедневно, които да помогнат да премахнете тревожността си.

Помислете за успехите, предизвикателствата и междуличностните взаимоотношения през деня, за да видите дали те се отразяват на следващата сутрин.

Друг начин за намаляване на тревожността - диафрагмено дишане.. Вдишайте за четири секунди през носа, задръжте за четири секунди и издишайте през устата за шест секунди.

Променете и вечерната рутина. Ето какво може да опитате:

  • Лягайте по едно и също време всеки ден
  • Не стойте пред електронни устройства поне 30 минути преди лягане
  • Не мислете негативно, не гледайте новини или прекалено сериозни предавания, филми
  • Медитирайте