Китай въведе ограничения в по-малките градове в страната за строителството на "супер високи сгради", като част от едни по-мащабни мерки спрямо показните проекти.

Градовете с население под 3 милиона души няма да имат право да строят небостъргачи с височина над 150 метра.

За по-многолюдните градове ограничението за височина вече ще е 250 метра.

В страната пък вече има въведена забрана за създаването на сгради, които са по-високи от 500 метра.

В Китай се намират някои от най-високите сгради в света, в това число високата 632 метра Shanghai Tower и Ping An Finance Centre в Шънджън, която е висока 599.1 м.

Според местните власти небостъргачите са необходими в пренаселени градове, като Шанхай и Пекин, но в останалите градове няма недостиг на земя и подобни високи сгради се строят основно с цел показност.

По-рано тази година стотици хора бяха принудени да бягат от високия 350 метра небостъргач SEG Plaza в Шънджън, след като сградата започна да се люлее.

Компанията, която построи небостъргачите на Манхатън и моста Голдън ГейтПрез по-голямата част от 20-и век Bethlehem Steel е един от най-големите стоманодобивни и корабостроителни заводи в света


Китай предприема все повече мерки спрямо ненужно мащабните и скъпи проекти, критикувайки манията на местните строителни компании по привличащи вниманието сгради.

По-рано през годината в страната беше издадена и забрана за "грозна архитектура ".

От публикувано тази седмица общо изявление на министерството на жилищното строителство и развитието на градските и селските райони и министерството на извънредните ситуации става ясно, че градове с население под 3 милиона души ще трябва да изискват специални разрешения за изграждането на сгради с височина от над 150 метра, информира BBC.

В тях обаче при никакви обстоятелства няма да може да се строят сгради с височина от над 250 метра.

Градовете с население от над 3 милиона души ще трябва да изискват разрешение за сгради с височина над 250 м, но в тях няма да може да се строят сгради с височина над 500 м.

На тези, които нарушават новите правила, „ще се търси отговорност до живот“, се казва в изявлението.

В китайската социална мрежа Weibo изявлението беше посрещнато основно с одобрение, като много потребители заявиха, че супер високите небостъргачи "не са необходими и са само за показност".