Компанията, която стои зад Facebook и Instagram, е премахнала над 1 000 фалшиви профила в Никарагуа, които според нея са били част от кампания за разпространение на дезинформация от страна на правителството.

От Meta обявиха, че сред тези, които са управлявали профилите, има служители на орган, регулиращ трелекомуникационния пазар и на Върховния съд.

Предприетите действия идват преди президентските избори този уикенд, като основните съперници на президента са в затвора.

САЩ описаха изборите като фалшификация.

Профилите са били контролирани от правителството на Даниел Ортега и управляващата партия, казва пред AFP Бен Нимо от компанията майка на Facebook - Meta.

Facebook е закрила 937 профила, 140 страници и 24 групи, както и 363 профила в Instagram. Всичките профили са били закрити миналия месец.

Рекорден брой екоактивисти убити по света през миналата годинаСлед подписването на Парижкото споразумение за климата през 2015 г. средно по четирима екоактивисти биват убивани всяка седмица


Смята се, че дезинформационната капания започва през 2018 г. като опит за очерняне на опозицията. Тя се разпространява и до други платформи, в това число TikTok и Twitter.

През 2018 г. режимът на Ортега смаза протестите в страната, убивайки над 300 души. Оттогава десетки хиляди са избягали от Никарагуа.

В изявление от Facebook казват, че мрежата е била "координирано усилие за манипулиране на обществения дебат посредством използването на фалшиви профили в платформите и подвеждането на хората за това кой стои зад тях".

Анализи показват, че хората са поствали от профилите като работа на пълен работен ден с почивка за обяд.

Правителството арестува опоненти и критици на режима от юни по обвинения в държавна измяна или пране на пари. Мнозина казват, че обвиненията са безпочвени и имат за цел да улеснят преизбирането на Ортега.

Върховен представител на Европейския съюз по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Жосеп Борел наскоро определи Никарагуа като "една от най-лошите диктатури в света".