Задълбочени изследвания и наука се правят в под 3% от всички иновации в България.

Това има своите плюсове и минуси. Най-големият минус е, че световният опит не се пренася в България, но от друга страна - за българските компании е плюс, че с доста по-малко средства ние можем да правим повече неща.

Това заяви изпълнителният директор на F27 Филип Генов в панела, посветен на дигиталните иновации, който беше част от второто издание на технологичния форум Digital Trends.

По думите му нивото на дигитализация в почти всички индустриални сегменти, с изключение на IT сектора, у нас е под средното за Европейския съюз. Той обаче напомни, че не всички иновации са свързани с научни разработки.

"Ако някой някъде по света е направил нещо хубаво на ниво икономика и обществен живот, защо пък да не го приложим и при нас? В това няма нищо срамно. Или ако се работи върху съществуващи продукти и процеси, за да се подменят с по-добри - това може би не е толкова амбициозен R&D проект, но плюсовете са осезателни за всички", коментира Генов.

Според него първият и най-важен фактор, когато става въпрос за иновациите в бизнеса, е решението да започнеш. Вторият важен момент е осъзнаването, че дигитализацията не означава запазване на аналогов процес с някакви допълнителни технологични надграждания, а изграждане на изцяло нови алгоритми, премахване на ненужните процедури и посредници.

"Преди всичко това обаче стои осъзнаването на нуждата от промяна. Точно то предстои да се развие у българските клиенти", каза още изпълнителният директор на F27.

Като друг важен момент при дигитализацията той посочи избирането на партньори.

"Никой не обича консултантите, но всички обичат партньорите. Поради тази причина ние не сме консултанти, но когато нашите клиенти идват да си говорят с нас, те знаят, че имаме огромен опит и сме се сблъсквали със същите предизвикателства и проблеми. Когато става въпрос за стратегически решения, това е най-добрият подход във fintech индустрията", заяви Филип Генов.

Той каза, че времето, което минава от създаването на една иновация до внедряването й на пазара, понякога е много дълго, особено във финансовия сектор, и това е проблем не само в България, но и по целия свят. Времето, за което една банка, застрахователна компания или друга голяма финансова институция имплементира съществена иновация, обикновено е над две години.

"Нивото на сложност, регулациите, обвързаността на вътрешните системи, технологичните архитектури - всичко това трябва да се синхронизира. Партньорствата със странични играчи помагат в това отношение, по темата има написани цели книги и ние се превърнахме в точно такъв страничен играч, който може да свали това време от две години на броени дни или седмици", заяви Генов.

Според него предимството на работата предимно с чуждестранни компании е възможността много бързо да се предлагат адекватни решения и на българския пазар.

"Грехота е да притежваме такъв потенциал и да не го използваме", каза още изпълнителният директор на F27.

По думите му България е страната в Европейския съюз, която най-малко иска програми и помощ за иновации и технологични промени.

"Ако не започнем да натискаме политиците, общините и законодателите, няма да решим тези проблеми", заяви той.