Как Зъкърбърг управлява Meta: Малък екип, без лични срещи и „основна армия“ от 30 служители
Той не одобрява делегирането на задачи или директното управление, и не провежда индивидуални разговори по график с преките си подчинени
&format=webp)
Забравете за типичния наръчник на главния изпълнителен директор - Марк Зъкърбърг управлява Meta по собствени правила.
Макар да няма 60 преки подчинени като главния изпълнителен директор на Nvidia Дженсън Хуанг, двамата технологични лидери имат едно общо нещо: не провеждат периодични срещи на четири очи със своите най-висши служители, пише Business Insider.
По време на събитието Stripe Sessions Зъкърбърг сподели подробности за своя практичен подход, ключова част от който е наличието на „основна армия“ от подбрани лейтенанти и само няколко преки подчинени.
Ядрото на Meta
Зукърбърг предпочита нейерархична структура, която организира на тематичен принцип.
„Нашият управленски екип всъщност не е само моите преки подчинени, а нещо като по-широка група от 25-30 души, които се опитвам да включа във всичко“, казва основателят на Facebook.
Тази „основна армия“ е упълномощена да организира всичко в компанията.
„Всички тези хора са брилянтни и аз работя с тях в много тясно сътрудничество, но също така се обръщам директно към хората, които управляват каквото и да е нещо, което ме интересува, така че в това отношение сме много нейерархични.“
Meta е разделена на около 15 продуктови групи, които обхващат всичко - от Facebook и Instagram до рекламната система и виртуалната реалност.
Всяка група се ръководи от свой изпълнителен директор. Ръководителите на продуктите, базирани на приложения, докладват на Крис Кокс, главния продуктов директор. Ръководителите на междуфункционалните услуги, като реклами, инфраструктура и системи за интегритет, докладват на главния оперативен директор Хавиер Оливан. Ръководителите, работещи по бъдещи технологични платформи, докладват на Андрю Босуърт, главен технологичен директор на компанията.
Без много преки подчинени
Зъкърбърг смята хората, отговарящи за 15-те продуктови групи, за „управляващите реалните неща“ и споделя, че не иска да има 15 преки подчинени, поради което те докладват на други членове на ръководния екип.
„Не искам да имам 60 преки подчинени, дори не обичам да управлявам хора“, допълва той. Не се интересува от микроуправление: „Смятам, че ако ще ми докладвате нещо, трябва да можете да се справяте сами“.
Не вярва в делегирането на задачи
Главният изпълнителен директор на Meta отхвърля идеята, че лидерството се състои от наемане на хора и делегиране на задачи. Предпочита да участва отблизо във вземането на важни решения.
„Аз просто не вярвам в делегирането. Ако управлявате и сте натоварени с всичко в работата, а има нещо, което е важно на каквото и да е ниво на детайлност в компанията, не разбирам логиката да се каже: „Няма да участвам“.
Без индивидуални срещи по график
Зъкърбърг се опитва да сведе до минимум постоянните срещи и има само две седмични срещи с малка група. Едната е отворено обсъждане на стратегията, а другата е посветена на приоритетите на компанията.
„Когато казвам, че нямам срещи на четири очи, нямам повтарящи се планирани срещи, аз говоря с всички тези хора постоянно, повече, отколкото те искат да говорят с мен, сигурен съм, но го правя, когато имам нещо, което да обсъдим или ако те искат да говорят с мен, като цяло се опитвам да оставям много свободно време.“
Той се опитва да гарантира, че всеки ден има блок от време, за да се съсредоточи върху ключови задачи, в противен случай „наистина ще се разстрои“ и ще бъде в „лошо настроение“, признава основателят на Facebook.