Инфлацията в САЩ достигна най-високото си ниво от 1982 г.
Инфлацията в САЩ през ноември е нараснала до най-високото си ниво от 1982 г., обявиха днес от министерството на труда на страната, което поставя под натиск икономическото възстановяване и повишава залога за Федералния резерв.
Индексът на потребителските цени в САЩ се е повишил с 0.8% за миналия месец, като ръстът достига 6.8% на годишна основа, което представлява най-голямото увеличение от юни 1982 г. насам.
Ако бъдат изключени цените на храните и енергийните продукти, т. нар. основен индекс на потребителските цени нараства с 0.5% за месеца и с 4.9% на годишна база, което е най-голямото увеличение от средата на 1991 г.
Предварителните очаквания на икономистите бяха средно за годишна инфлация в размер на 6.7% и за ръст от 4.9% на основния индекс на потребителските цени.
Причините за общото увеличение на цените са познати.
Цените на енергийните продукти са нараснали с 33.3% от ноември 2020 г., в това число и с 3.5% през миналия месец. Само бензинът поскъпва с 58.1%.
Цените на хранителните продукти скачат с 6.1% на годишна база, докато цените на автомобилите и пикапите втора употреба, които имат сериозни принос за увеличение на инфлацията, нарастват с 31.4%, след повишение от 2.5% през миналия месец.
От министерството на труда на САЩ обявиха, че увеличението на цените на хранителните и енергийните продукти е най-голямото за 12-месечен период поне от 13 години.
Пазарите реагираха положително на данните, като фючърсите на индексите на Уолстрийт нарастват, а доходността по щатските държавни облигации също расте. Очакванията на някои икономисти бяха, че данните днес ще покажат, че инфлацията дори надхвърля 7%, информира CNBC.
Тъй като молбите за помощи при безработица са на най-ниското си ниво от 1969 г., а БВП се очаква да отчете силен ръст в края на 2021 г. след по-слабото трето тримесечие, инфлацията остава най-големият проблем за възстановяването на икономиката.
От Федералния резерв следят отблизо данните за инфлацията преди насрочената за следващата седмица среща за определянето на паричната политика