От днес спира поддръжката на класическите телефони на BlackBerry
От днес (4 януари) старите телефони на BlackBerry вече няма да се поддържат от компанията производител.
Става въпрос за класическите устройства, работещи с операционните системи BlackBerry 10, 7.1 OS, както и тези преди тях.
Това означава, че всички по-стари телефони, които не работят със софтуер за Android, вече няма да могат да използват данни, да изпращат текстови съобщения, да имат достъп до интернет или да извършват обаждания, дори до спешните телефонни номера.
Последната версия на операционната система на BlackBerry беше пусната през 2013 г. Прекратяването на поддръжката за тези телефони e край на една ера, която някога се смяташе за авангардна технология, припомня CNN.
Компанията обяви новината, че вече няма да поддържа устройствата със стари операционни системи още през септември 2020 г. като част от усилията си да се съсредоточи върху предоставянето на софтуер и услуги за сигурност на предприятия и правителства по целия свят под името BlackBerry Limited.
BlackBerry излезе от бизнеса с телефони през 2016 г., но през годините продължи да отдава лиценза за своята марката на други производители, включително TCL и базирания в Остин, Тексас, стартъп OnwardMobility, който разработваше 5G устройство.
Старите мобилни телефони на BlackBerry с физически клавиатури бяха изключително популярни в края на 90-те години на миналия век и началото на настоящия. Клавиатурата се харесваше на хората, които търсеха гъвкавост при работа извън офиса, но с възможност да използват някои от функциите на настолните си компютри.
Устройствата на BlackBerry се превърнаха в статус символ както на Уолстрийт, така и за знаменитости, като Ким Кардашиян и президента на САЩ Барак Обама. В своя пик през 2012 г. компанията имаше повече от 80 милиона активни потребители.
Тя е основана през 1996 г. под името Research In Motion, а първите ѝ продукти са т. нар. двупосочни пейджъри. Inter@ctive Pager позволяваше на клиентите да отговарят на мобилни съобщения с физическа клавиатура, което беше нещо като хибрид между SMS и имейл.
Три години по-късно компанията представя марката BlackBerry с първото устройство BlackBerry 850. По-късно телефоните на BlackBerry получават поддръжка за имейл, приложения, сърфиране в мрежата и платформа за криптирани текстови съобщения, която предшества WhatsApp и оцелява дълго след като BlackBerry вече е надмината от своите конкуренти на пазара на мобилни устройства.
Революцията на тъчскрийна на Apple с iPhone през 2007 г. направи телефоните на BlackBerry да изглеждат "антични". Компанията се опита да въведе сензорни екрани и модели с плъзгаща се клавиатура, но с ограничен успех. Тя разработи и няколко телефона без физическа клавиатура, но без основния отличителен елемент на BlackBerry те не успяха да се наложат на пазара.
В крайна сметка, BlackBerry се отказа от собствения си софтуер за сметка на операционната система Android, като добави към нея своя софтуер за киберсигурност.
Въпреки че TCL спря да произвежда устройства с името BlackBerry през 2020 г., някои от най-ревностните почитатели на марката очакват появата на BlackBerry 5G устройството на OnwardMobility. Първоначално се очакваше то да излезе на пазара през 2021 г., но засега дебютът му се отлага за неопределено време.