За първи път в историята: Дългът на САЩ надхвърли 30 трилиона долара
Националният дълг на Съединените американски щати надхвърли сумата от 30 трилиона долара за първи път в историята.
Това показват данните на американското финансово министерство, цитирани от CNN.
Правителствените заеми са се увеличили по време на пандемията, тъй като Вашингтон харчеше агресивно, за да смекчи икономическия удар от кризата. Националният дълг нараства с около 7 трилиона долара от края на 2019 г. насам.
Икономистите обаче не са единодушни относно отговора на въпроса колко голям проблем, всъщност, е това за икономиката и кога държавният дълг става твърде голям.
Но настоящото увеличение идва в деликатен момент, тъй като се очаква лихвите по заемите да се повишат. След много години на ниски лихвени проценти, Федералният резерв преминава в режим на борба с инфлацията. Тази година Фед планира да стартира първата си серия от повишения на лихвите от 2015 г. насам.
А по-високите разходи по обслужването на държавните заеми със сигурност ще затруднят хазната.
„Това не означава, че ни очаква скорошна криза, но означава, че ще бъдем по-бедни в дългосрочен план“, казва главният глобален стратег на JPMorgan Asset Management Дейвид Кели. По думите му нарастващите разходи ще ограничат възможностите на Вашингтон да харчи за други приоритети, като изменението на климата.
Само разходите за лихви се очаква да надхвърлят 5 трилиона долара през следващите 10 години и ще се равняват на почти половината от всички федерални приходи до 2051 г.
Федералното правителство сега дължи почти 8 трилиона долара на чуждестранни и международни кредитори, като най-големите са Япония и Китай. В крайна сметка, тези пари ще трябва да се връщат и то с лихва.
„Това означава, че американските данъкоплатци ще плащат за пенсиите на хората в Китай и Япония, които са наши кредитори“, казва още Кели.
Обемът на националния дълг от 30 трилиона долара е донякъде завишен от факта, че част от парите правителството, всъщност, дължи на себе си. Това е дълг, който е собственост на социалното осигуряване и други държавни доверителни фондове. Вътрешноправителствените организации държат държавни облигации за повече от 6 трилиона долара.
Националният дълг на САЩ нараства устойчиво през последните десетилетия, особено след финансовата криза от 2008 г., а след това и в резултат на пандемията.
Общият дълг възлизаше на 9.2 трилиона долара през декември 2007 г., точно преди избухването на кризата. По времето, когато бившият президент Доналд Тръмп встъпи в длъжност, националният дълг възлизаше на близо 20 трилиона долара.
Още преди появата на COVID-19 Тръмп насърчаваше рязкото увеличение на националния дълг, на фона на масивните данъчни облекчения, приети в края на 2017 г. във време, когато икономиката на САЩ процъфтяваше и не се нуждаеше от фискални стимули.
Очаква се Законът за данъчните облекчения и работните места от 2017 г. да добави между 1 и 2 трилиона долара федерален дълг в периода от 2018 и 2025 г. Въздействието ще бъде още по-голямо, ако някои от временните данъчни облекчения бъдат удължени.
Според икономистите оновните фискални рискове са свързани със застаряването на населението и повишените разходи за здравеопазване.
Около две трети (67%) от американците в анкета на CNN, проведена през декември миналата година, заявяват, че държавните разходи са основен проблем за националната икономика след нарастващите разходи за храна и ежедневни стоки (според 80% от хората) и приблизително наравно с пандемията (65%).
По този въпрос има голямо разделение по партиен признак, като 90% от републиканците наричат правителствените разходи основен проблем, в сравнение със 70% от независимите и 44% от демократите.
Биткойнът със спад от 50% за два месецаСпадът не подмина и останалите популярни криптовалути
През 2020 г. общият държавен дълг, като дял от брутния вътрешен продукт, надхвърли 100%. Има обаче и държави, в които този показател е много по-висок, например Япония, където той е над 200%.
Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл наскоро призна, че фискалната ситуация не може да продължи по сегашната траектория.
„Ние сме на неустойчив път. Дългът не е на неустойчиво ниво, но пътят е неустойчив, което означава, че задълженията растат значително по-бързо от икономиката. Трябва да се справим с това с времето и по-добре да е по-скоро", каза Пауъл пред Конгреса миналия месец.
Подобна стъпка обаче няма да е нито лесна, нито политически популярна. И ще бъде усложнена от планираното повишаване на лихвите от Фед.
Въпреки че националният дълг продължава да достига нови върхове, лихвените плащания на федералното правителство, като процент от БВП, днес са по-ниски, отколкото в миналото. И това дава увереност на много икономисти, че кризата все още не чука на вратата.
Ппрез 2021 г. лихвите по държавния дълг, като процент от БВП, възлизат на 5%, в сравнение с 3% в началото и средата на 90-те години, според Федералната резервна банка на Сейнт Луис.
"Дългът не трябва да се свива твърде бързо. Това е икономика, която е пристрастена към държавния дълг. Но опасността е, че ако продължава да расте, той може да причини огромен проблем", смята Дейвид Кели от JPMorgan Asset Management.