Десет от най-добрите места за пенсиониране в света
Много възрастни хора искат да продължат да изследват света, като се пенсионират в чужбина.
Други се установяват на нови места, за да увеличат доходите си след пенсиониране или да се насладят на нови преживявания.
Здравните грижи, визовите изисквания, местната култура, данъците и разходите за живот са важна част от решението за пенсиониране в друга държава.
С толкова много компоненти е препоръчително да потърсите професионален съвет, а експертите обикновено препоръчват да прекарате поне няколко месеца в избраната от вас дестинация за пенсиониране, преди да се преместите окончателно.
Ето и десет от най-добрите места за пенсиониране в света, подбрани от T+L:
Панама
Тази централноамериканска страна се превърна в дестинация за пенсиониране отчасти поради близостта си до САЩ, климата и приветливата атмосфера. Разходите за живот отговарят на повечето бюджети, в зависимост от местоположението и стила на жилището.
Правителството направи пенсионирането в Панама особено привлекателно с така наречената "пенсионна виза" - план, който изисква пенсионен доход от поне 1000 долара на месец и предлага предимства, включително отстъпки за различни услуги и освобождаване от данъци при внос на стоки за бита.
С валиден паспорт посетителите могат да останат до три месеца, но за постоянно пребиваване ще трябва да се обърнат към адвокат. Панама има двустепенна здравна система с обществени и частни болници, като и двете изискват доплащане. Повечето пенсионери избират частната система, която предлага отлични грижи и удобства на разумни цени, покривани от частна застраховка.
Португалия
Португалия се превърна в една от най-популярните дестинации за пенсиониране през последните години. Мекото време, прекрасната природа и приветливите граждани са някои от причините за това.
Жилищата и общите разходи за живот са разумни, като варират в зависимост от града. В Лисабон и Порто, например, са с около 50% по-ниски от тези в Ню Йорк, а животът в Порто струва малко по-малко, отколкото в Лисабон.
Законно пребиваващите могат да се регистрират в Националната здравна служба за достъп до държавни болници и здравни центрове, като плащат за услугите, за някои обаче здравните грижи обикновено се покриват от частна застраховка. Здравната осигуровка е необходима като условие за получаване на разрешение за пребиваване, заедно с паспорт и доказателство за доходи.
Пенсионерите трябва да кандидатстват в местното консулство за разрешение за пребиваване, което е валидно пет години, а след това ще трябва да кандидатстват за постоянно разрешително.
Доминиканска република
Тропическият остров е една от най-евтините латиноамерикански страни за пенсионери. В столицата Санто Доминго наемите са с около 90% по-ниски, отколкото в Ню Йорк, а разходите за живот - с около 55%. Повечето пенсионери купуват частни здравни застраховки, тъй като не отговарят на условията по правителствени програми, а качествените здравни грижи се предлагат на разумни цени.
Доминиканската република предлага виза за пенсиониране с доказан доход от поне 1500 долара месечно плюс проверка на миналото. Пенсионерите могат да влязат в страната с туристическа виза и след това да кандидатстват за виза за пенсиониране, което отнема няколко месеца.
Повечето емигранти живеят в градовете Санто Доминго и Сантяго, а има и красиви туристически градове, като Пунта Кана, Пуерто Плата и Бока Чика. Някои зони не се считат за безопасни, така че е препоръчително да се проучат преди преместването.
Испания
Топлото време, приветливата култура и разнообразието от различни населени места правят Испания желано място за пенсиониране. Високо оценената здравна система на страната включва обществено здравеопазване за граждани и жители, които допринасят за социалното осигуряване. Повечето емигранти избират частно здравно обслужване, покрито от застраховка.
Предлагат се няколко различни вида визи. Разходите за живот варират в големите градове, а заселването извън градовете като цяло е по-благоприятно за бюджета. Например в крайбрежния град Аликанте разходите за живот са с около 48% по-ниски, отколкото тези в Ню Йорк, а наемите - с около 80%. Хранителните стоки и храненето навън като цяло са на разумни цени.
Коста Рика
Тази централноамериканска страна, в която pura vida (чист живот) е поздрав и описание на културата, се простира от Карибите до Тихия океан, с тропически гори, джунгли и плажове. Разходите варират толкова широко, колкото и средата, но като цяло са разумни. Например в Сан Хосе цената на жилищата е с 83% по-ниска, отколкото в Ню Йорк, а цената на живот е с 53% по-ниска.
Няколкоjf начина да станете резидент включват програмата Pensionado, която изисква месечен доход от поне 1000 долара. Тези средства трябва да бъдат преведени в костариканска банка. Програмата Rentista - за тези без месечна пенсия, изисква минимум 60 000 долара или месечен доход от 2 500 долара за поне две години. Здравните грижи са достъпни чрез публични и частни системи.
Малта
Населението на тази малка средиземноморска страна е почти 15% емигранти, предимно от континентална Европа, Австралия и Обединеното кралство. Атракциите включват времето, местоположението, плажовете и архитектурната красота. Английският е широко разпространен - Малта някога е била част от Британската империя.
Цената на живот е само с 4% по-ниска, отколкото в Съединените щати, а жилищата - с около 30%. Хранителните стоки и ресторантите са на разумни цени. Препоръчва се частно здравеопазване, тъй като чужденците нямат достъп до национално здравно осигуряване. За да получите постоянно пребиваване се изискват около 60 000 долара активи, медицинска застраховка и годишен данък от 15%.
Еквадор
Разположен в северозападната част на Южна Америка, Еквадор е вратата към Галапагоските острови и дом на активен вулкан и огромна брегова линия на Тихия океан. Ниските му разходи за живот привличат пенсионери, които обичат приключенията и ценят природата.
В град Куенка - популярно място за емигранти, разходите за живот са с 66% по-ники от Ню Йорк, а наемите с около 88%. Еквадор използва щатския долар като своя валута и много хора в големите градове говорят английски. Цената на здравните услуги е с около 25% по-ниска, отколкото в Съединените щати, качеството е високо и всички граждани и посетители получават гарантирана грижа.
Визите за постоянно пребиваване са достъпни, след като дадено лице е живяло в Еквадор поне 21 месеца с временна виза. Изисквания за минимален доход, инвестиции в недвижими имоти или банкови депозити са част от заявлението за временна виза.
Мексико
Ниската цена на живот в Мексико и близкото му местоположение привличат голям брой пенсионери от Съединените щати и Канада. Освен това страната е популярна като туристическа дестинация. Тя предлага широка гама от места, начин на живот, климат и разходи за живот.
Здравните грижи се предлагат чрез две управлявани от правителството програми, а частните болници осигуряват евтини и висококачествени грижи, като много пенсионери просто плащат пари в брой или със частна застраховка.
Да станеш жител е сравнително лесно, има изисквания за доход от около 2100 долара на месец за временно пребиваване и 2700 долара за постоянно пребиваване. Изискванията за банкова сметка са съответно около 36 000 и 149 000 долара.
Колумбия
Тази южноамериканска страна, разположена на северозападния бряг на континента, предлага плажове, тропически гори, планини и различни градове. Колумбия става все по-популярна туристическа дестинация.
Цената на живот в Богота е с около 72% по-ниска, отколкото в Ню Йорк, а наемите с 88%. Разходите варират между градовете, като се предлагат разнообразни жилища. Здравната система на Колумбия включва модерни обществени и частни болници с висококачествени и достъпни грижи.
Няколкото категории визи включват pensionado, която най-често се използва от пенсионери. Кандидатите трябва да докажат минимален месечен доход от поне три пъти минималната заплата в Колумбия. Доходите могат да идват от пенсии, социално осигуряване или спестявания. В момента необходимият минимум е приблизително 750 долара.
След пет години пенсионерите могат да кандидатстват за виза за пребиваване. Притежателите на визи пък могат да кандидатстват за чуждестранна лична карта, която осигурява достъп до здравната система и други предимства.
Съединени щати
В Съединените щати градовете на щата Флорида са любими на пенсионерите - с топло време, километри брегова линия и липса на данък върху доходите. Разнообразието от градове по бреговете на Атлантическия океан и Персийския залив предлага различен начин на живот и разходи.