Цената на петрола скочи, руската рубла поевтиня с още 30%
Цените на петрола скачат днес, докато руската рубла се обезцени с още около 30% - до ново рекордно ниско ниво, след като Западът наложи нови санкции на Русия заради инвазията в Украйна, в това число блокирането на някои банки от международната финансова система SWIFT.
Търсенето на активи убежища подкрепи доходността по щатските държавни облигации, долара и йената, докато еврото поевтинява, след като руският президент Владимир Путин нареди силите за възпиране на руската армия, които могат да използват и ядреното оръжие на страната, да бъдат приведени в особен режим на бойно дежурство.
Ескалацията на напрежението засили страховете, че доставките на петрол от втория най-голям производител на суровината в света може да бъдат нарушени, което оскъпи фючърсите на Брента с 4.21 долара, или 4.3%, до 102.14 долара за барел. Фючърсите на щатския лек суров петрол (WTI) поскъпват с 4.58 долара, или 5.0%, до 96.17 долара за барел.
Щатските и европейските акции поевтиняват, докато акциите в Азиатско-тихоокеанския регион бележат повишения, подкрепени от ръста на Уолстрийт от петък, когато S&P 500 затвори с повишение от 2.51%, казва пред Ройтерс Кайл Рода, пазарен анализатор в IG Australia.
"През уикенда имаше потоп от много негативна информация," казва Рода. "Смятам, че повишението на азиатските акции няма да продължи много предвид факта, че говорим за рискове за финансовата стабилност и за заплаха от ядрена война." "Волатилността е засилена," казва още той.
Е-mini фючърсите на щатския индекс S&P500 отчитат понижение от 1.57%, докато тези на паневеропейския индекс EURO STOXX 50 губят 2.83%.
Японският Nikkei 225 се повиши с 0.48%, изтривайки загубата си от преди това. Австралийският основен индекс отчиташе повишение по-рано днес, след като преди това също беше на отрицателна територия. Индексът на китайските сини чипове CSI300 губи 0.21%.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI бележи минимално повишение от 0.09%.
Междувременно, доходността по 10-годишните щатски държавни облигации падна с около 6 базисни пункта до 1.92%. Тази по австралийските ценни книжа със същия срок отстъпи с около 6 базисни пункта до 2.18%.
Еврото поевтиня с 0.9% до 1.1170 долара и с 0.87% до 129.065 йени, докато чувствителните на риск австралийски и новозеландски долари поевтиняха с 0.66% и 0.76%, респективно.
Руската рубла падна с 29.37% до рекорден минимум от 119 рубли за долар.