НАСА откри най-далечната звезда, виждана някога
Космическият телескоп Хъбъл е засякъл светлина от звезда от първия милиард години от същестуването на вселената, обявиха от НАСА.
Според американската космическа агенция, светлината, която е засечена от 32-годишния телескоп, показва, че звездата е толкова далече, че "на нейната светлина са й били необходими 12.9 млрд. години, за да достигне Земята."
С други думи, светлината се появява при нас сега, както и когато вселената е била само на едва 7% от настоящата си възраст. Това е подобрение на предишния рекорд, поставен от звездата Icarus, която се е сформирала преди 9.4 млрд. години.
"Отначало почти не повярвахме, звездата беше толкова по-далече от предишната най-отдалечена," казва астрономът Брайън Уелч от Университета Джонс Хопкинс в Балтимор, основен автор на доклада, описващ откритието в журнала Природа.
Откритието, отбелязват от НАСА, е направено от данни, събрани по време на проекта RELICS на телескопа Хъбъл, пише travelandleisure.com.
"Обикновено при тези разстояния цели галактики изглеждат като малки петна, като светлината от милиони звезди се смесва," посочва Уелч. "Галактиката, в която се намира тази звезда, е увеличена и изкривена от гравитационните лещи във формата на дълъг полумесец, а ние я нарекохме Арка на изгрева."
Екипът дава на звездата името Earendel, което на староанглийски означава "сутрешна звезда".
"Earendel съществува от толкова отдавна, че може да не съдържа същите суровини, като звездите около нас днес," казва Уелч.
"Изучаването на Earendel ще бъде прозорец към ера от вселената, с която не сме запознати, но която е довела до всичко, което знаем. Това е като да четем наистина интересна книга, но да сме започнали от втората глава, а сега имаме възможност да видим как е започнало всичко," допълва Уелч.
Възрастта не е единственото впечатляващо нещо у тази звезда. Според екипа изследователи, Earendel може да притежава най-малко 50 пъти масата на слънцето на нашата галактика и да е милиони пъти по-ярка (това може да се дължи на факта, че тя може да е двойна звезда, а не единична, което предстои да бъде определено).
Що се отнася до това как екипът е открил новата звезда, от НАСА обясняват, че това се е случило благодарение на съседно галактическо струпване. Според НАСА, масата от тази галактика е помогнала за изкривяването на самата материя на пространството, като по този начин е увеличила светлината от още по-далечни обекти.
От НАСА посочват, че Earendel ще продължи да бъде силно увеличена още известно време. Те планират да наблюдават звездата допълнително с космическия телескоп Джеймс Уеб.
С използването на Уеб се очаква да се потвърди, че Earendel наистина е звезда и да се измери нейната яркост и температура. Очаква се също така да се потвърди, че галактиката Арка на изгрева, в която се намира звездата, не съдържа тежки елементи, които формират последващите поколения звезди.
Това би довело до предположението, че Earendel е рядка, масивна звезда, която е бедна на метали.