Все повече китайци искат да пестят, а не да харчат
Китайските потребители сега са по-предпазливи, отколкото са били близо до началото на пандемията, сочи ново проучване на Централната банка на Китай.
Вместо да харчат или инвестират парите си, по-голям брой китайци са искали да спестяват през първите три месеца на 2022 г., според проучването.
Делът на участниците в проучването, които казват, че са по-склонни да пестят през първото тримесечие, се е увеличил до 54.7%, като това е най-високото ниво от третото тримесечие на 2002 г.
През последните няколко седмици разпространението на силно заразния вариант Омикрон във важни икономически райони, като Шънджън и Шанхай, се отрази на работата и ежедневието с налагането на локдауни и карантина.
Макар проучването на централната банка да установява, че делът на участниците, които са искали да харчат пари през първото тримесечие, е намалял до 23.7%, това ниво е най-ниското само за последната година. През първото тримесечие на 2020 г. този дял е бил 22%, информира CNBC.
Образованието е водещата категория, в която китайските потребители са планирали да увеличат разходите си в следващите три месеца. Проучването установява, че 28.9% от участниците са изказали такива намерения, в сравнение с 27.2% през четвъртото тримесечие на миналата година.
Въпреки проблемите на имотната индустрия в Китай, делът на участниците, които са планирали да закупят жилище, остава един и същ в двете тримесечие – по 17.9%.
И докато китайските потребители планират да намалят разходите си, те са заявили, че не възнамеряват да инвестират парите си.
Делът на тези, които са искали да инвестират, е паднал до 21.6%, което е най-ниското ниво от първото тримесечие на 2009 г.
Желанието за инвестиции в акции е било най-малко сред трите посочени инвестиционни категории, а делът на желаещите да инвестират в акции се е понижил до 16.2% през първото тримесечие, в сравнение със 17.3% в предходните три месеца.
Проучването на централната банка, което се провежда от 1999 г., обхваща 20 000 души с банкови депозити в 50 големи, средни и малки града в страната.