Пет грешки, които правите всяка сутрин, а те съсипват деня ви
Както се казва: „ранното лягане и ранното ставане правят човека здрав, богат и мъдър“.
Но ако ви кажем, че всъщност няма значение кога си лягате и се събуждате?
Все още можете да имате всички неща, които поговорката обещава, стига да се придържате към успешна сутрешна рутина.
Има безброй причини, поради които човек може да не си легне рано, но и да стане преди изгрева. Било то късни смени, деца, наближаващ краен срок, мръсни чинии, които просто трябва да се измият, или нещо измежду тях.
Но само защото някои хора не могат да си легнат в час, който другите смятат за разумен, не означава, че не могат да се наслаждават на сутринта.
Лиз Плосер, главен редактор на Women's Health и автор на Own Your Morning, споделя триковете си за успешна сутрин пред Travel + Leisure .
„Аз съм като всички хора, които се мъчат да станат от леглото“, казва тя. „Но научих с времето — и най-вече откакто завърших колеж и започнах да работя, че сутрешните часове са тези, които мога да контролирам. След като започнах да го правя, това доведе до по-добри не само дни, но и месеци и като цяло живот".
Плосер изброява пет грешки, които могат да направят сутрините ви по-трудни и какво трябва да правите вместо тях.
Снууз бутон
„Не става дума за това, че трябва да се събуждате в 5:00 сутринта. Става дума за това да се възползвате максимално от сутринта, когато се чувствате добре“, казва Плосер. Това означава да избирате точното време за ставане, вместо да натискате снууз бутона на алармата отново и отново.
„Настройвах алармата си 30 минути преди да трябва наистина да се събудя, знаейки, че ще я отложа три пъти. След разговор с учени и проучване на изследванията, разбрах, че това е не ми прави никаква услуга", казва Плосер, като посочва факта, че втората половина на съня е REM фазата, която е най-възстановяваща.
„Моля, не я прекъсвайте с ненужно отлагане, защото не получавате никакви ползи. Би било по-добре е сте реалисти за часа, в които искате да станете", съветва тя.
Как да работите ефективно от вкъщи?И как да останем мотивирани?
Избиране на грешна аларма
Събуждането с дразнеща аларма сутрин може да ви раздразни и да ви навлече погрешно мислене. Плосер съветва да изберете успокояващ звук, с който да се събудите, а не стандартния от телефона.
„Настройте алармата си на звук, който ви кара да се чувствате добре. Независимо дали е песен или камбанки, ще свърши работа всичко, което ще ви принуди да спрете да натискате бутона за отлагане, защото си отнемате този супер възстановителен REM сън“, обяснява тя.
Не се подготвяте достатъчно предната вечер
Да имаш страхотна сутрин означава да се подготвиш за нея от предната вечер. Трудно е да се мотивираш да правиш нещо сутрин, казва Плосер, добавяйки колко лесно може да е да се върнеш обратно в леглото, ако едно нещо се обърка.
Вместо това тя предлага да си осигурите плавен път от леглото до входната врата предната вечер. Дори ако рутината ви е просто да стигнете от леглото до домашния офис.
„Работихме от вкъщи и много от нас го правеха в анцузи и суичъри, което е страхотно. Но дори тези неща избирайте от вечерта, защото много изследвания показват, че ни отнема 17 минути сутрин да изберем какво ще облечем. И това са най-ценните ти моменти." Плосър отбелязва, че хора, като Стив Джобс например, носят едно и също нещо всеки ден, само за да избегнат този проблем.
Неразбиране на вашето лично "зареждане"
Според Плосер истинската същност на "притежаването на сутрините" е да разберете какво ви кара да се чувствате добре и да го превърнете в рутина.
Възможно е да цените възможността да прекарате малко време в самота, така че да си налеете чаша кафе и да слушате звуците на сутринта може да е подходящо за вас. Може да е медитация или водене на дневник - дори за пет минути, за да запишете как се чувствате или какво искате да постигнете през този ден.
Плосер казва, че воденето на дневник може да бъде е просто - изречение или две за какво сте благодарни или дори какво е времето навън през този ден. „Може да е толкова малко“, отбелязва тя, „но да имам този момент за себе си и да бъда човешко същество, преди да изляза и да направя всички неща – да бъда майка, да бъда шеф, да бъда фитнес ентусиаст, е наистина въздействащо."
Сутринта на всеки изглежда различно, така че просто се уверете, че сте в правилния за вас ритъм, научете какво има значение за вас и се водете от него.
Не се развижвате
„Има толкова много сила в движението на тялото и как то се отразява на нашата яснота и увереност“, казва Плосер. И отново науката я подкрепя. Според Harvard Health упражненията могат да увеличат мозъчната активност в областите, които управляват нашата „изпълнителна функция и памет“ и дори могат да насърчат растежа на нови мозъчни клетки - точно това, от което се нуждаем сутрин.
Крайната цел на всичко, твърди Плосер, е да осъзнаете, че всяко усилие, което правите сутрин, е страхотно, стига да обслужва нуждите ви през следващите 24 часа. Освен това си даваш сметка, че не всяка сутрин ще бъде идеална. „Има добри утрини, има и перфектни утрини“, казва тя, въпреки че „перфектното“ може да не е това, което си мислите.
„В съзнанието ми“, споделя Плосер, „перфектните сутрини са по-скоро в категорията „случват се луди неща, а ти си направил всичко, което трябва да направиш и си оцелял“. По този начин си готов да се справиш с твоя ден."