Каква е разликата между Parmigiano Reggiano и пармезан?
Рядко се случва оживена дискусия за италианската храна без споменаване на сиренето.
А разговорът за италианско сирене винаги има причина да включи най-емблематичното в страната - Parmigiano Reggiano.
Пармезанът се превърна в синоним на Parmigiano Reggiano - често използвани взаимозаменяеми от рецепта до рецепта, но двете сирена не са еднакви. Защо? Заради високите стандарти, по които се прави истинското Parmigiano Reggiano.
Когато купувате "пармезан" - независимо дали е на блокчета или настърган, вие не купувате Parmigiano Reggiano. Защото е трудно да се фалшифицира.
Какво точно прави Parmigiano Reggiano толкова специален?
Parmigiano Reggiano е твърдо италианско сирене с характерна гранулирана текстура, ферментирало, направено от краве мляко по дългогодишна италианска традиция, която за първи път се появява през Средновековието.
В продължение на векове Parmigiano Reggiano се приготвя почти по един и същи начин, което го прави деликатес, като производителите имат визия за това как трябва да изглежда, усеща, мирише и вкусва сиренето.
Сиренето е светложълто на цвят, с гранулирана, ронлива текстура. Има умами вкус, отчетливо солен и ядков, понякога плодов или тревист, като същевременно носи нотка сладост. Именно тази гама от сложност на вкуса е донесла на Parmigiano Reggiano титлата „кралят на сирената“.
По закон Parmigiano Reggiano трябва да спазва строги изисквания, за да бъде подпечатан с официалния италиански етикет на Denominazione d' Origine Protetta (DOP), или защитено наименование за произход (PDO).
На първо място, сиренето трябва да се произвежда в северния италиански регион Емилия Романя и по-конкретно в провинциите Парма, Реджо Емилия, Модена, Болоня и Мантуа.
За приготвяне на Parmigiano Reggiano процесът започва с непастьоризирано краве мляко, като кравите трябва да се отглеждат при определени стандарти. Те се хранят само със сено и трева, които придават полезни бактерии в процеса на производство на сирене, произхождащо само от региона Емилия Романя.
В допълнение към областта на произход и производство, законът диктува други спецификации, като строги указания за съставки (само мляко, сол и сирище), стандарти за качество (всяка пита трябва да бъде проверена) и изисквания за стареене (минимум 12 месеца).
Колкото по-старо е сиренето, толкова повече се усеща неговият отличителен вкусов профил, така че този процес може да трае и 56 месеца.
Тези изисквания спомагат за поддържането на характерното качество и вкус на сиренето.
Как се различава пармезанът?
Пармезан е английският превод на Parmigiano Reggiano. Но това не означава, че двата продукта са еднакви.
Докато Parmigiano Reggiano се радва на защитен статут в Европейския съюз - което означава, че само Parmigiano Reggiano с печата на DOP може да се продава под името "пармезан" - тези закони не се прилагат по света. Законите не защитават сиренето, продавано под етикета "пармезан". Тъй като изискванията за произхода на продукта не се прилагат към сиренето пармезан, той няма постоянен вкус и основен контрол на качеството, който притежава италианския му колега.
Все пак теоретично можете да замените Parmigiano Reggiano с пармезан, но е важно да знаете, че пармезанът не е истински Parmigiano Reggiano. Ако рецептата изисква Parmigiano Reggiano, струва си да заложите на истинските неща.