Орязани доходи принудиха саудитски принцове да продават имоти и яхти
Саудитски принцове продават имоти, яхти и предмети на изкуството за над 600 млн. долара в САЩ и Европа, откакто фактическият владетел на кралството ограничи източниците на доходи на представителите на супербогатото кралско семейство.
Сделките представляват радикална промяна в начина на живот на високопоставени принцове, които насочваха печалбите си от петролния бум през 70-те и 80-те години към най-ексклузивните пазари в света.
Големи суми пари бяха харчени за трудни за продажба активи или пък отиваха за разходи, които достигаха 30 млн. долара при някои представители на кралското семейство с голям персонал и луксозен начин на живот, което ги прави уязвими на направените наскоро промени в правителствената политика, пише WSJ.
Сега някои членове на кралското семейство продават активи, за да се сдобият с кеш, след като 36-годишният престолонаследник принц Мохамед бин Салман, който е фактическият владетел на кралството, „пресуши“ много от източниците на средства, които те използваха, за да поддържат луксозния си начин на живот.
Принцовете имат нужда от пари, за да плащат редовно сметки, в това число за поддръжка на имоти, данъци, заплата на служители и такси за паркирането на техните самолети и яхти.
В някои случаи те също така са мотивирани от желанието да притежават по-малко показни активи, за да не привличат вниманието на принц Мохамед, който ограничи привилегиите им и достъпа до държавни средства в семейство Ал Сауд, откакто неговият баща се възкачи на трона през 2015 г. Саудитското правителство е наясно с тези продажби.
“Тези хора не работят, те имат голям брой служители и се страхуват от принц Мохамед,” казва пред WSJ източник, запознат със сделките. Принцовете искат да разполагат с “пари в брой в задния си джоб и да не демонстрират видимо богатство.”
Сред продадените наскоро активи са провинциално имение във Великобритания за 155 млн. долара, две яхти с дължина от по над 60 м, както и бижута, дарени като сватбен подарък от покоен вече крал. Продавачите, сред които е и бившият посланик във Вашингтон принц Бандар бин Султан, някога бяха сред най-влиятелните хора в Саудитска Арабия.
Представител на принц Бандар е заявил, че той е продал всичките си активи в чужбина, “защото смята, че има по-големи ползи от инвестициите в кралството на фона на невероятната работа, която принцът върши и инвестиционните възможности, които създава.”
Принц Мохамед е изолирал свои роднини, които счита за потенциални съперници, в това число и чичо, и по-голям братовчед, които бяха задържани през 2020 г., и е ограничил придобивките на хиляди представители на кралското семейство, в това число платени почивки в чужбина или сметки за електричество и вода в дворците им в Саудитска Арабия.
Подобни привилегии струваха на саудитското правителство стотици милиони долари годишно.
Високопоставени представители на кралското семейство генерираха милиарди долари годишно чрез продажбата на петрол и имоти, както и от бизнес сделки, в които участваше правителството, от които принц Мохамед постепенно ги е отстранил.
Правителството притиска членовете на кралското семейство и по други начини, като през тази година въведе данък в размер на 2 500 долара за всеки служител след четвъртия, което ще струва на някои членове на кралското семейство стотици хиляди долари на година.