Украинец обърна спестяванията си в terra и ги изгуби
Украинец, който през април обръща почти всичките спестявания на семейството си в криптовалутата terra, която беше една от считаните за стабилни монета (т. нар. stablecoin), в опит да се защити от рисковете на инвазията и обезценката на местната валута, губи близо 10 000 долара, след внезапния й срив.
“Беше невъзможно и несигурно да се съхраняват средства под формата на банкноти,” казва пред The Guardian Юри Попович, който живее в Киев. Криптовалути, рекламирани като сигурни и “обезпечени с фиатни пари”, предлагали друга опция.
За разлика от повечето покупки на критповалути, закупуването на стабилна монета няма за цел да е рискова инвестиция.
Токените с имена, като “terra”, “tether” и “USD coin”, се предполага, че поддържат фиксирана стойност от един токен към един щатски долар. “Аз не съм спекулант. Просто исках да спестя пари,” казва Попович.
Когато стойността на terra обаче се срива в началото на май, заедно с по-мащабни разпродажби на пазара на криптовалути, това изтрива спестяванията на много инвеститори на дребно. “Вече не мога да спя нормално, отслабнах с 4 кг., често имам главоболие и изпитвам тревога,” казва Попович. “Съпругата ми не знае за тази загуба. Не зная как да й кажа.”
Неговите спестявания, според скрийншот, който той е показал на Тhe Guardian, в момента възлизат на под 500 долара. “Това е огромна сума за нас и в настоящата ситуация е от съществена важност за живота. Страхувам се за здравето на моята съпруга, за моето здраве и за нашата връзка. Дори не знам как ще приключи това.”
Попович е един от неизвестен брой инвеститори на дребно, които губят пари при срива на terra, в която на определен етап бяха инвестирани близо 50 млрд. долара, а в момента пазарната й стойност е под около 1 млрд. долара. Освен тези, които търсеха безопасно място за парите си, други били подмамени от обещанието за 20% доходност годишно от своите токени при валута, която теоретично е вързана за долара.
Доходността и стабилността на криптовалутата обаче зависеше от това интересът на инвеститорите към нея да продължава. Това, от своя страна, накара мнозна да обвинят създателите на terra и други подобни токени, че те на практика представляват Понци схеми.