9 финансови съвета, когато партньорът харчи през пръсти
Споделянето на управлението на финансите никога не е лесно.
Причината за това е, че става дума за двама души, които са уникални сами по себе си.
Имат своите разбирания, изградени навици, практики и др.
Ако партньорът в живота ви е предразположен към харчене през пръсти, какво да направите?
На този въпрос ще дадем отговор. По-точно, 9 ключови съвета, с помощта на които ще поставите финансите под контрол и ще удържите доверието в двойката.
1. Общувайте открито и честно
Най-важната съставка при споделените финанси е комуникацията с другия човек. Здравословните отношения се основават на доверие и честност. Затова именно по този начин разговаряйте и на тема пари.
Важно е да останете уважителни към другия. Това, че има различни разбирания от вас за парите, не означава, че не може да имате споделени финанси.
2. Обсъдете финансовия въпрос на по-ранен етап в отношенията си
Ранното разясняване на финансовото положение на всеки партньор в двойката е идея, която не бива да отбягвате поради някакви резерви, пише clevergirlfinance.com.
Разбира се, в самото начало може да не получите цялата информация, от която имате нужда. Постепенно обаче ще запълвате пропуските в общата картина.
С укрепването на връзката въпросите ще стават по-сериозни. Ще се наложи да поговорите на теми, като задължения, харчене, запомнящи се истории за пари, които са изиграли роля в израстването ви и др.
Включването на финансовия въпрос в обичайните разговори ще спомогне за сближаването ви.
3. Погледнете по-надълбоко във финансите на другия
След като вече имате изграден навик да обсъждате финансовите въпроси, вероятно ви идват наум идеи да започнете да споделяте финансите си. Преди да го направите, проучете материята в дълбочина.
Внимателно проучете натрупаните задължения по кредити, приходи, разходи и др.
Ако партньорът има натрупани дългове, поговорете за тях
Поговорете открито за дълговете и на двама ви. Те може да се дължат на изтеглен кредит, студентски заем или друго. Споделете как се справяте с изплащането им.
Така ще опознаете как се справяте с тази отговорност.
Споделете какви приходи имате
Приходите са друга важна информация, до която трябва да имате достъп. По всяка вероятност от връзката си с партньора знаете горе-долу какви финанси има на разположение. Добре е обаче да обсъдите темата конкретно. Трябва да знаете кой колко пари получава на месечна база.
Освен това не е лошо да поговорите за евентуални планове по промяна на работата, израстване в кариерната стълбица или пък друго.
Трябва да знаете какво е финансовото ви състояние
Приходи, дългове … има и една друга тема - финансово състояние. Това е друга мерна единица, която е от ключово значение. Така ще знаете кой в каква позиция се намира, преди финансово да се обвържете.
4. Споделете философията си за парите
Важно е да познавате философията за парите на другия. Това е част от неговата личност. Условно хората се делят на харчещи и спестяващи.
В единия случай партньорът ви е от типа “харчещ”, а вие сте от другия - “стестяващия”. Важно е да разберете гледната му точка. Опитайте се да не приемате за даденост, че щом някой харчи, значи това е лошо.
Един от начините да си обясните поведението на харчещия е като разберете, че той е по-фокусиран върху настоящия момент, отколкото върху бъдещето. Предпочита да купи билети за концерт или да задели пари за специална ваканция.
За човек, който предпочита да е по-спестовен, няма да е трудно да намерите баланс. Всъщност, партньорът ви може да ви даде смислен отговор в момент, когато съжалявате, че сте похарчили пари за нещо.
5. Насрочете дати, на които да обсъждате финансовите си дела
За много двойки насрочването на определена дата за финансови въпроси е сериозно предизвикателство. Независимо какъв бюджетен план сте съставили, важно е да имате редовни разговори по темата.
6. Потърсете професионален съвет за общото управление на финансите ви
Ако не намирате подход към финансовите си дела, не се колебайте да потърсите помощта на експерт.
Финансовият урок, който милиардерът Леброн Джеймс научава като детеМиналата седмица Forbes обяви, че баскетболната звезда Леброн Джеймс вече официално е милиардер
7. Споделете и поставете общи финансови цели
Разговаряйки и обменяйки идеи, не подминавайте сърцевината на темата. Това са вашите общи финансови цели. Искате ли да купите къща? Да отидете на пътешествие за година? Да оставите солидна сума в наследство на децата си?
Трябва да говорите за тези цели осъзнато и открито.
8. Вземете решение кой е най-добрият начин да управлявате споделените си финанси
След като сте наясно с финансите на другия, трябва да решите как ще ги споделите. Не всяко семейство споделя всеки лев. Затова се спрете на решение, което удовлетворява и двама ви.
9. Защитете себе си, когато споделяте финансите си
Изясняването на философията за парите, натрупаните дългове, месечните приходи и навиците за харчене не е достатъчно. Колкото и да искате да действате съвместно, трябва да защитите самите себе си.
Дори и в най-здравословната връзка може да се намери повод за съкрушително финансово рухване.