Норвегия повиши лихвите с най-силния темп от 20 години насам
Централната банка на Норвегия повиши основния си лихвен процент с 50 базисни пункта в четвъртък, което е най-голямото еднократно увеличение от 2002 г. насам, съобщава Ройтерс. Финансовата институция не изключи възможността за по-нататъшни увеличения в този размер, на фона на опитите за овладяване на инфлацията в скандинавската държава.
Комитетът по паричната политика на Norges Bank повиши лихвения процент по краткосрочните депозити до 1.25% от досегашните 0.75%, надхвърляйки собствената си прогноза, направена през март, за повишение до 1%.
„Въз основа на текущата оценка на комисията за перспективите и баланса на рисковете, лихвеният процент най-вероятно ще бъде повишен допълнително до 1.5% през август“, посочи гуверньорката на банката Ида Уолден Баче.
По думите ѝ по-бързото покачване на лихвите сега ще намали риска инфлацията да остане висока и необходимостта от по-рязко затягане на паричната политика в бъдеще.
За останалата част от 2022 г. планът на Norges Bank е да повиши лихвите с 25 базисни пункта на всяка от четирите оставащи срещи, въпреки че повишаването им на по-големи стъпки също остава като възможна опция.
„Не мога да изключа, че бъдещите увеличения на лихвите могат да бъдат и по-големи от 25 базисни пункта“, заяви Баче.
Норвежката крона се повиши до 10.46 спрямо еврото спрямо еврото тази сутрин.
Централната банка на Норвегия прогнозира, че лихвеният процент може да се повиши до 3% до средата на 2023 г.
Norges Bank намали прогнозата си за растежа на норвежката континентална икономика, която изключва добива на петрол и газ, до 3.5% за 2022 г. Прогнозата от март беше за ръст от 4.1%.
В същото време финансовата институция повиши очакванията си за основната инфлация за 2022 г. до 3.2% от 2.5% в предишната прогноза. За 2023 г. банката вече очаква инфлация от 3.3% в сравнение с 2.4%, заложени в мартенската прогноза.
Централната банка на Норвегия се стреми към дългосрочно средно целево ниво на инфлация от 2%.
Централните банки в световен мащаб се опитват да "охладят" нарастващите цени в резултат на пандемията от COVID-19 и войната в Украйна. Федералният резерв на САЩ повиши основната лихва със 75 базисни пункта на последното си заседание, което бе последвано и от изненадващо повишение на лихвите от страна Швейцарската национална банка. ЕЦБ пък се готви за подобна стъпка в началото на юли.