Учени с предположение защо тиранозаврите са имали малки ръце
Екип от аржентински учени е открил останките от нов гигантски хищен динозавър, който е имал огромна глава, но малки ръце за неговите размери.
В своя публикация в списание Current Biology учените казват, че огромните скелетни останки на неизвестен преди това вид са открити в Северна Патагония.
Динозавърът Meraxes gigas е бил с дължина около 11 метра и череп над 1 метър, докато ръцете му са били дълги едва 60 см.
Учените смятат, че малките крайници са осигурявали на месоядните динозаври предимства при оцеляването.
"Убеден съм, че тези пропорционално малки ръце са имали някаква функция. Скелетът показва големи мускулни струпвания и напълно развит гръден пояс, така че ръцете са имали силни мускули," казва Хуан Канале, автор на изследването.
"Те може да са използвали ръцете си за репродуктивни цели, като придържане на женската по време на чифтосване или пък да си помагат, за да станат, когато са паднали," допълва той.
Съавторът Питър Маковики казва, че ръцете на динозавъра са били "буквално наполовина на черепа му, а животното не е било способно да достигне с тях устата си".
Маковики смята, че огромните глави на този вид са били основният хищнически инструмент, приемайки функциите, които ръцете биха при по-малките видове.
Meraxes gigas, кръстен на несъществуващ дракон от книжната поредица „Игра на тронове“, е принадлежал към рода на кархародонтозаврите.
Смята се, че тежащите четири тона влечуги са населявали Земята преди около 90-100 млн. години.
Учените твърдят, че други два вида – тиранозаври и абелизаври, са развили малки ръце по същите причини.