Руската инвазия в Украйна постави на дневен ред заплахата от ядрена война.

Девет нации в момента контролират повече от 13 000 атомни оръжия в света, сочат данни на Стокхолмския международен институт за изследване на мира.

В случай че две от тях влязат в битка, независимо кои са те, и решат да използват смъртоносните си оръжия, ще настъпи хекатомба: температурите на Земята ще паднат с 10 градуса по Целзий, културите ще бъдат загубени по целия свят, морският лед ще блокира основните пристанища и риболовът на практика ще изчезне.

Това са основните заключения от ново проучване, публикувано от международен екип от изследователи в списание AGU Advances, цитирано от abc.es.

След провеждане на множество компютърни симулации учените са проучили различни сценарии. Общото между тях е, че винаги се освобождават сажди и дим в горните слоеве на атмосферата, които могат да блокират Слънцето и да провалят реколтата на планетата.

През първия месец след ядрената детонация ще станем свидетели на средни глобални температури с 10 градуса по-ниски от обичайното.

Без значение кой кого ще бомбардида, Индия - Пакистан или НАТО - Русия, димът ще се издигне в горните слоеве на атмосферата и ще засегне всички, казва Черил Харисън, професор в катедрата по океанография и крайбрежни науки в Държавния университет на Луизиана (LSU).

Сред последствията е понижаване на температурата на океаните. Докато планетата се охлажда, морският лед ще се разшири с повече от 15 милиона квадратни километра и 1.8 метра дълбочина в някои водни басейни. Това ще блокира големите пристанища, включително тези в Пекин, Копенхаген и Санкт Петербург.

Руски депутат заплаши, че Москва може да си поиска Аляска от САЩРуски народен представител заплаши Съединените щати по повод замразяването на руските активи

Морският лед ще се разпространи в крайбрежните региони, които обикновено са свободни от лед, блокирайки корабоплаването в Северното полукълбо. Това ще затруднява транспортирането на храна и доставки до някои градове, като Шанхай, където корабите не са подготвени да плават в морския лед.

Внезапното намаляване на светлината и температурите на океана, особено от Арктика до Северния Атлантик и Северния Пасифик, ще унищожи морските водорасли, които са в основата на морската хранителна мрежа, създавайки глад в океана. Това ще бъде катастрофално за риболова и аквакултурите.

Изследователите са проучили и какво ще стане със системите на Земята, ако САЩ и Русия използват 4400 100-килотонови ядрени оръжия, за да бомбардират градове и индустриални зони. Това ще доведе до пожари, изхвърлящи повече от 150 милиарда килограма дим и черен въглерод в горната атмосфера.

Ако Индия и Пакистан детонират около 500 ядрени оръжия по 100 килотона, те ще изхвърлят в атмосферата 100 милиарда килограма дим и сажди.

Джордж Сорос: Нашата цивилизация може да не преживее войната в УкрайнаМилиардерът смята, че след време инвазията в Украйна може да бъде разглеждана като началната точка на Третата световна война

Ядрената война има тежки последици за всички, категоричен е Алън Робок, съавтор на изследването и професор в катедрата по екологични науки в университета Рутгерс.

Световните лидери са използвали нашите проучвания преди като импулс за прекратяване на надпреварата в ядрените оръжия през 80-те години на миналия век, а преди пет години за приемане на договор в Обединените нации за забрана на ядрените оръжия. Надяваме се, че това ново проучване ще насърчи повече нации да ратифицират договора за забрана, обяснява той.

Изследването на учените показва глобалната взаимосвързаност на системите на Земята, особено в лицето на смущения, независимо дали са причинени от вулканични изригвания, масивни горски пожари или войни.

Настоящата война в Украйна с Русия и как тя се отрази на цените на бензина наистина ни показва колко крехки са нашата глобална икономика и веригите за доставки пред лицето на това, което може да изглежда като регионални конфликти и смущения, казва Харисън.

Глобалните разходи за ядрени оръжия нарастват с 9% за годинаСАЩ са начело в разходите с 44.2 млрд. долара, следвани от Китай, който е похарчил 11.7 млрд. долара

Вулканичните изригвания също произвеждат облаци от частици в горните слоеве на атмосферата. През цялата история тези изригвания са имали подобни отрицателни въздействия върху планетата и цивилизацията.

Можем да предотвратим ядрена война, но вулканичните изригвания определено ще се случат отново. Не можем да направим нищо по въпроса, така че е важно, когато говорим за устойчивост и как да проектираме нашето общество, да обмислим какво трябва да направим, за да се подготвим за неизбежни климатични въздействия, допълва проф. Харисън.

Можем и трябва обаче да направим всичко възможно, за да избегнем ядрена война. Ефектите е много вероятно да бъдат катастрофални, казва още той.