Attacus Atlas - най-голямата пеперуда в света (снимки)
Изглежда като нещо, което можем да открием само във фантастичните книги или филми на ужасите - животно, което няма уста, с която да се храни, което го води до неизбежен край след само пет дни живот.
Но то съществува и всъщност, е най-голямата пеперуда в света - Attacus Atlas.
Тя живее в тропическите гори на Югоизточна Азия, архипелага на Малайзия, Индонезия и Борнео. Нарича се Атлас - на титана от гръцката митология, заради големия си размер.
На някои места в Китай я наричат пеперуда змийска глава, тъй като краят на крилата й прилича точно на змийска глава - резултат от еволюционен механизъм, чрез който някои видове изглеждат като друго животно за отбранителни цели.
Attacus Atlas се храни само докато е ларва, а след като се превърне в пеперуда, няма устна кухина и единствената й цел е да се възпроизвежда - задача, която изпълнява веднага щом се роди.
Коприната, която произвежда, е тъмна на цвят и подобна на вълна. Има голяма издръжливост, но не се използва с търговска цел, защото, за разлика от произведената от копринени буби, тази на Attacus се секретира под формата на счупени нишки.
Тялото на пеперудата е непропорционално малко, в сравнение с крилата й, които достигат размах до 24 сантиметра. В това тя е надмината само от императорската пеперуда (Thysania agrippina ), която обитава голяма част от Централна и Южна Америка. Но Attacus има по-голяма площ на крилата, достигаща до 400 квадратни сантиметра.
Горната част на крилата е червеникавокафява с шарка от черни, бели, розови и лилави линии. Долната част е по-бледа. Краят на крилата, с гореспоменатата мимикрия, която наподобява глава на змия, служи за държане на птиците далеч от ларвите, които са техните основни унищожители.
„Когато е застрашен, Attacus пада на земята и се гърчи, бавно пляска с криле, за да имитира движенията на главата и шията на змиите и да изплаши хищниците“, казва Кейти Павид от Природонаучния музей в Лондон.
Тъй като не яде, а само се възползва от запасите от мазнини, натрупани по време на ларвната фаза, пеперудата се опитва да пести енергия, като лети възможно най-малко. Всеки полет може да отнеме дни от и без това краткия им живот. Те също така са много слаби и несигурни летци поради теглото си и затова почиват през деня и летят само през нощта.
Attacus Atlas (подобно на гореспоменатата Thysania agrippina) е хетероцера, част от група Lepidoptera, понякога наричани молци, но които са нощни пеперуди.
Ларвите на молците се хранят с текстилни влакна или съхранявана храна, а тези на Attacus ядат цитрусови плодове, канела, гуава и вечнозелени листа.