Русия бяга от долара, като продава петрол на Индия срещу валутата на ОАЕ
Русия се опитва да сключва петролни сделки с индийски рафинерии, използвайки валутата на Обединените арабски емирства (ОАЕ), вместо щатски долари, информира Ройтерс.
Фактура, с която са се сдобили от информационната агенция, разкрива, че индийска рафинерия е била помолена да плати за петролните доставки в дирхами, въпреки че сумата първоначално е била изчислена в долари.
Плащането в дирхами е направено към Газпромбанк чрез Mashreq Bank - нейната обслужваща банка в Дубай.
Най-малко две индийски рафинерии вече са извършили трансакции, използвайки дирхами, като предстоят още такива, тъй като търговските компании, използвани от Роснефт, едва наскоро са започнали да молят за плащания в дирхами.
Този ход е сигнал, че Москва все повече се дистанцира от щатския долар като начин да минимизира ефекта от санкциите на Запада.
Обикновено доларът е основната валута за международна търговия, особено за суровини като петрола. Това също така позволява на САЩ да оказва политическо и финансово влияние над други държави, както може да се види от наложените санкции срещу Москва. Русия обаче се опитва да използва алтернативни валути.
През март Русия и Индия водеха преговори за възобновяването на споразумение от времето на Студената война за избягване на санкциите. Използването на рупии и рубли ще позволи на двете държави да правят бизнес без да използват щатския долар.
Освен това търговските обеми в последните месеци между юана и рублата скачат, достигайки шестмесечен връх през юни, сочат данни на Bloomberg. Спот търговията между двете валути е на стойност 48 млн. долара на междубанковия пазар миналия месец.