Русия, Турция, Украйна и ООН подписaха споразумение за износ на зърното
В Истанбул беше подписано споразумение по плана на ООН за деблокиране на износа на украинско зърно в условията на война и за разрешаване на Русия да изнася зърно и торове, съобщава „Хюриет“.
На церемонията по подписването в двореца Долмабахче в Истанбул присъстваха генералният секретар на ООН Антонио Гутериш и турският президент Реджеп Тайип Ердоган. От руска страна документът е подписан от министъра на отбраната Сергей Шойгу. Преди това Украйна подписа своята част от споразумението - също с Турция и ООН. Руският министър на отбраната Сергей Шойгу и украинският министър на инфраструктурата Олександър Кубраков подписаха отделни, но идентични споразумения с представители на ООН и Турция за възобновяване на блокираните черноморски маршрути за доставка на зърно. Украински официални лица заявиха, че не искат да поставят името си на един и същ документ с руснаците заради петмесечната война.
Ердоган заяви, че „конфликтът в Украйна ще приключи на масата за преговори“.
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган - ключов играч в преговорите, който има добри отношения както с Москва, така и с Киев - заяви, че се надява споразумението да проправи пътя за евентуален мир в Украйна.
"Надявам се, че тази съвместна стъпка, която предприемаме с Украйна и Русия, ще съживи пътя към мира", заяви турският лидер.
Ердоган нарече срещата в Истанбул за храните "историческа", като заяви, че споразумението между Анкара, Москва, Киев и ООН ще предотврати риска от глад в света.
"Днес в Черно море има фар - фар на надеждата, фар на възможността, фар на облекчението", заяви генералният секретар на ООН Антонио Гутериш при подписването на споразумението след месеци на трудни преговори, които на няколко пъти заплашваха да се провалят. "То ще донесе облекчение за развиващите се страни, които са на ръба на фалита, и за най-уязвимите хора, които са на ръба на глада", каза Гутериш, цитиран от АФП.
„Пристанищата в Украйна няма да бъдат разминирани. Ще бъдат използвани безопасни пътища за износ на зърно като част от „Продоволствената сделка“, заявиха от ООН.
Представителите на ООН твърдят, че бързо е било решено, че разминирането на района ще отнеме твърде много време, за да се намали заплахата от гладна смърт, която се разпространява в някои от най-бедните части на света.
Споразумението ще позволи да се възобнови безопасното транспортиране на селскостопански продукти от черноморските пристанища. Сделката, договорена с посредничеството на ООН и Турция, установява безопасни коридори, по които украинските кораби могат да влизат и излизат от три определени черноморски пристанища в Одеса и околностите ѝ. Двете страни също така се ангажираха да не нападат корабите по пътя на влизане или излизане.
Турският президент изрази гордост от приноса на страната си за преодоляването на продоволствената криза, която от дълго време е на дневен ред в световен мащаб.
Ердоган заяви, че през следващите дни ще бъде възобновено морското корабоплаване в Черно море, което ще има положително въздействие върху продоволствената сигурност на много страни, съобщава Анадолската агенция.
"Изпълнението и наблюдението на този изключително важен план ще се осъществява чрез съвместен координационен център в Истанбул", заяви турският лидер.
Но всички елементи може да започнат да работят едва през следващия месец. Представители на ООН твърдят, че Украйна може да изпрати няколко кораба в началото, за да се увери, че споразумението работи.
"Говорим за няколко седмици, преди да видим правилното изпълнение на влизащи и излизащи кораби", каза един от служителите на ООН.
Той заяви, че е необходимa навременна подготовка за новата жътвена кампания в Украйна, когато зърнохранилищата трябва да бъдат разчистени за новата реколта.
Съветникът на украинския президент Михайло Подоляк предупреди, че нарушаването на споразумението от страна на Русия и навлизането в района на украинските пристанища ще бъде посрещнато с "незабавен военен отговор".
По-рано, на 13 юли, в турската столица се проведе четиристранна среща на представители на Русия, Украйна, Турция и ООН, на която бяха обсъдени доставките на зърно и други продукти от блокираните заради войната украински черноморски пристанища.
Турският министър на националната сигурност Хулуси Акар заяви, че е постигнат напредък в създаването на координационен център в Истанбул, който ще включва представители на четирите страни.
Гутериш работи по план, който ще даде възможност на Украйна да изнесе милиони тонове зърно, които са блокирани в черноморските ѝ пристанища - ход, който би могъл да облекчи световната продоволствена криза, заради която цените на пшеницата и други зърнени култури се покачиха. Най-малко 22 млн. тона зърно са блокирани там поради войната.
Миналата седмица страните се срещнаха в Истанбул, като постигнаха предварително споразумение по плана. В него се предвижда съвместен контрол на корабите, които напускат и пристигат в черноморските пристанища, както и механизъм за гарантиране на безопасността на маршрутите за прехвърляне, заявиха турски официални лица.
В Истанбул ще бъде създаден координационен център за транспортиране на износа, който ще включва служители на ООН, Турция, Русия и Украйна и ще бъде под егидата на ООН.
Според документите за премахване на ограниченията върху руския износ и за улесняване на износа на украинско зърно, Москва и Киев са се договорили корабите, които плават от Украйна със зърно, да не бъдат атакувани, заяви на брифинг високопоставен служител на ООН.
"Двете страни се съгласиха, че никоя от тях няма да атакува кораби, които идват от тези (украински) пристанища и излизат от териториалните води в Черно море и отвъд него. Така ще бъде осигурено безопасно преминаване. Това ще се наблюдава от Съвместния координационен център в Истанбул. Ние в ООН вече започнахме да решаваме кой ще бъде нашият представител в този център", каза той.
В съвместния координационен център в Истанбул ще работят предимно военни. Той ще започне да функционира максимум до 2 седмици.
Споразумението за износ на украинско зърно през Черно море е валидно за 120 дни с възможност за удължаване, заяви на брифинг пред репортери високопоставен служител на ООН.
Във Вашингтон говорителят на Държавния департамент Нед Прайс заяви, че САЩ приветстват споразумението. "Но това, върху което се съсредоточаваме сега, е да държим Русия отговорна за изпълнението на това споразумение и за това да даде възможност на украинското зърно да стигне до световните пазари. Твърде дълго време Русия извършваше тази блокада", каза Прайс.
Съгласно споразумението контролът върху пристанищата в Одеса, Черноморск и Южний, през които ще се изнася зърно, "остава за украинската страна". Освен това "не се предвижда присъствието на други плавателни съдове в тези пристанища, с изключение на тези, които ще осигуряват износа на зърно и свързаните с него хранителни продукти и торове".
Русия и ООН ще създадат механизъм за обмен на информация за износа на продукти и торове чрез руските пощенски служби към организацията, съобщи източник от ООН.
"Руската федерация и секретариатът на ООН ще създадат механизъм за взаимен обмен на информация с цел изпълнение на меморандума", заяви пред РИА Новости източник от ООН, запознат с текста на документа.
ООН ще премахне пречките пред износа на храни и торове от Русия в областта на финансите, застраховките и логистиката, както и ще помогне да се гарантира, че продуктите не попадат под санкциите.
"Секретариатът ще работи, за да гарантира, че компетентните органи и частният сектор ще изключат продуктите и торовете, включително суровините, необходими за производството на торове (особено амоняка), от Русия от ограничителните мерки, наложени срещу Русия", заяви източникът.
Той добави, че по този начин ООН иска да насърчи износа на руски продукти и торове на световните пазари.
Той заяви, че ООН ще положи усилия и за "насърчаване на прозрачен и безпрепятствен достъп на продукти и торове до световните пазари", когато има финансови, застрахователни и логистични пречки.
Русия ще улесни износа на храни, включително слънчогледово олио, от контролираните от Киев пристанища в рамките на меморандума с ООН, съобщи източник от ООН, запознат с документа.
"Руската федерация ще улесни безпрепятствения износ на храни, слънчогледово олио и торове от черноморските пристанища, контролирани от Украйна", заяви източникът.
Меморандумът между Русия и ООН относно износа на храни и торове от Русия ще бъде валиден за срок от три години, съобщи източник от ООН, запознат с текста на документа.
"Този меморандум влиза в сила от датата на последното му подписване от представители на Русия и секретариата на ООН", каза той и добави, че документът "ще бъде валиден за три години".
Събеседникът изтъкна, че ако страните решат да спрат да прилагат документа, те ще трябва да се информират взаимно в писмена форма три месеца преди очакваната дата.
Същевременно той изтъкна, че "меморандумът не е международен договор и не установява никакви права или задължения по международното право".
В Истанбул са подписани два документа, насочени към решаване на проблемите с доставките на храни и торове на световните пазари, съобщи руското министерство на отбраната. Вторият документ определя алгоритъм за износ на украински селскостопански продукти от контролираните от Украйна черноморски пристанища, каза Шойгу.
"В основата на последния е алгоритъм, предложен от Руската федерация, който включва морски хуманитарен коридор, през който търговски кораби могат безопасно да плават до и от контролираните от Украйна черноморски пристанища", каза министърът.
Износът на зърно по безопасни коридори от три украински пристанища в рамките на споразумението ще възлиза на около 5 милиона тона месечно.
От Великобритания заявиха, че е жизненоважно "действията на Русия да съответстват на думите й" по отношение на сделката за зърно.
ЕС приветства предпазливо споразуменията на Русия и Украйна с ООН и Турция за възобновяване на доставките на зърно, които биха могли да облекчат световната продоволствена криза, в която милиони хора гладуват.
"Днешното споразумение в Истанбул е стъпка в правилната посока. Призоваваме за бързото му прилагане", написа в Туитър ръководителят на външната политика на блока Жозеп Борел.
Днес Европейската комисия даде зелена светлина за подновяване на суспендирането на правилата за сеитбооборот, които изискват от европейските земеделски стопани да оставят 1,5 милиона хектара обработваема земя да лежи под угар.
Недостигът на зърно в световен мащаб, изострен от изменението на климата и руската инвазия и блокада на Украйна, принуди членовете на ЕС да загърбят обичайните правила за сеитбооборот и да увеличат максимално производството.