Deloitte: Търговците се готвят за повече разплащания в криптовалути
Все повече потребители използват криптовалути, за да плащат за различни стоки - от напитки до спортни автомобили. И търговците обръщат внимание на тази тенденция.
Близо 75% от търговските обекти планират да приемат плащания в криптовалуи или т. нар. стабилни монети (stablecoins) през следващите две години. Това показват данните от проучване на Deloitte, цитирано от CNBC.
В изследването участват 2000 търговски мениджъри от различни сектори, включително козметика, електроника, мода, транспорт, хранителни стоки и др.
Дигиталните валути като биткойна обикновено са толкова ценни, колкото потребителите смятат, че са, а курсовете им са доста волатилни. За разлика от тях стабилните монети, известни като stablecoins, са криптовалути, чиято стойност е фиксирана към някакъв базов актив, най-често с конвенционални валути като щатския долар или златото.
83% от търговците на дребно очакват интересът на потребителите към цифровите валути да се увеличи през следващите години и над половината от тях са вече са инвестирали по над 1 милион долара в активиране на цифрови плащания.
Въпреки че търговците на дребно планират да приемат цифровите валути за различни плащания, те не планират непременно да задържат виртуалните активи в дългосрочен план.
Малко над 50% от анкетираните планират въвеждане на системи за обработка на плащания на трети страни, които да конвертират цифровите валути в конвенционални. Това означава, че търговците на дребно не планират да стават собственици на криптовалутите, използвани в трансакциите.
Като се има предвид непредсказуемостта на крипто пазара, тази стратегия се счита за по-малко рискована за търговците и ги улеснява в интеграцията на дигиталните разплащания, според експертите на Deloitte.
Магазините обаче признават, че все още има редица предизвикателства, които трябва да се преодолеят, за да може плащанията с цифрови валути да станат масови. Близо 90% посочват като пример сложността на свързването на съществуващата си финансова инфраструктура с различни цифрови валути и екосистеми.
Освен това, сигурността на платформите за плащане е начело в списъка с бариери пред приемането, разкрива още проучването. Променящият се регулаторен пейзаж и нестабилността на пазара на цифрови валути също се отчитат като сериозни рискове от търговците.
Повече от половината търговци на дребно смятат, че трябва да бъдат въведени определени разпоредби по отношение на криптовалутите, включително национални насоки относно притежанието на цифрови активи, яснота относно данъчните последици от използването на цифрови валути и възможността те да се държат в банкова сметка.
Но въпреки тези притеснения, търговците на дребно остават оптимисти за ползите от разплащанията с криптовалути. Почти половината от търговците на дребно вярват, че този ход ще подобри изживяването на потребителите и ще увеличи тяхната клиентска база.