9 футуристични града, подобни на града-стена в Саудитска Арабия
Тези дни се заговори много за 170-километровия град с огледала в Саудитска Арабия.
Внушителността на проекта накара мнозина да се удивят на съвременните технологии и визии за бъдещето.
През годините станахме свидетели на обявяването на още амбициозни идеи за градове.
Ще се убедите в това, запознавайки се с творенията на архитектурните студиа BIG, Foster + Partners и OMA. Основен техен фокус е екологичната устойчивост.
Ще ви представим още 9 амбициозни проекта, които ще се осъществят през следващите десетилетия:
Telosa, САЩ, проект на BIG
Датският архитект Бярке Ингелс и неговото студио BIG стоят зад Telosa - град за пет милиона души, който ще бъде построен от нулата на все още необявено място в пустинята на САЩ.
Проектът е по идея на милиардера Марк Лор, който се надява тя да се превърне в “най-устойчивия град на света”.
BiodiverCity, Малайзия, по проект на BIG
Друг проект на студио BIG е изграждането на три изкуствени острова покрай брега на Малайзия.
Очаква се всеки подобен на лилии остров да приюти 15 000 до 18 000 жители и да бъде свързан с автономна транспортна мрежа без автомобили.
Сградите ще бъдат построени главно с помощта на комбинация от бамбук, дървен материал и бетон, произведени от рециклирани материали, с екологичен буфер около всеки район за поддържане на биоразнообразието, пише Dezeen.
New Administrative Capital, Египет, по проект на SOM
Египет строи напълно нова столица за 7 милиона души население, за да намали огромното натоварване върху Кайро - настоящата столица.
Архитектурната фирма SOM изготви генерален план за частно финансирания проект, който ще обхваща 700 квадратни километра и ще включва един от най-големите градски паркове в света.
Amaravati, Индия, по проект на Foster + Partners
Край бреговете на река Кришна, град Амаравати ще функционира като новата столица на щата Андхра Прадеш в Индия. Той ще се оформи около висока правителствена сграда и ще впечатлява с над 60% зелени площи и водни обекти.
„Дизайнът обединява нашите продължили десетилетия изследвания за устойчиви градове, включвайки най-новите технологии, които в момента се разработват в Индия“, казаха от Foster + Partners.
Smart Forest City, Мексико, по проект на Stefano Boeri Architetti
Италианският архитект Стефано Боери работи върху създаването на залесен интелигентен град близо до Канкун, който ще бъде дом на 7.5 милиона растения и дървета. Градът ще подслони 130 000 души и има за цел да осигури устойчиви условия на живот.
Той ще бъде проектиран да подслони 130 000 души в достъпни, покрити с растения домове и има за цел да въведе по-устойчив начин на живот в града.
Smart Forest City Cancun е ботаническа градина във вътрешността на съвременен град, базирана на наследството на маите и връзката му с естествения и свещен свят, казва Боери.
The Orbit, Канада, по проект на Partisans
The Orbit е друг интелигентен град. По план той трябва да трансформира канадски фермерски град чрез използването на оптични влакна, дронове, автономни превозни средства и др.
Проектът има за цел да балансира новите технологии със съществуващата аграрна среда, като в същото време градът се разраства от 30 000 на 150 000 жители.
Maldives Floating City, Малдиви, по проект на Waterstudio
Повишаването на морското равнище, вследствие на климатичните промени, е значителна заплаха за Малдивите. Очаква се, те да са необитаеми до 2050 г. Затова местното правителството планира да създаде плаващ град, който да подслони 20 000 души. Проектът трябва да е готов през 2024 г.
Chengdu Future City, Китай, по проект на OMA
Нидерландската архитектурна фирма OMA предлага столицата на китайската провинция Съчуан да бъде лишена от използването на коли.
По план трябва да има шест зони, като сградите във всяка една от тях ще бъде достъпна на 10 минути път пеша.
Innovation Park, САЩ, по проект на Ehrlich Yanai Rhee Chaney Architects и Tom Wiscombe Architecture
Магнатът Джефри Бернс планира да превърне част от пустинята на Невада в интелигентен град, захранван от блокчейн технология. С помощта на архитектурните студия Ehrlich Yanai Rhee Chaney Architects и Tom Wiscombe Architecture, той възнамерява да трансформира парцел от 27 113 хектара в общност, където хората ще могат да банкират, гласуват и съхраняват данни без участието на правителства или трети страни.
Снимки: BIG, SOM, Foster + Partners, Stefano Boeri Architetti, Norm Li, OMA, Ehrlich Yanai Rhee Chaney Architects и Tom Wiscombe Architecture