Ще свикнат ли инвеститорите с високата инфлация?
В продължение на няколко десетилетия светът приемаше инфлацията за нещо напълно нормално. Това е така, защото тя беше под контрол през последните 40 години, осигурявайки голям комфорт на централните банки в световен мащаб.
Няколко фактора помогнаха нивата да се запазят в продължение на четири десетилетия. Основният е глобалната интеграция. Развитите икономики започнаха да се конкурират с Китай. Китай се очертава като производствен център за развития свят, а Индия предоставяше евтина работна ръка. В същото време, населението започна да застарява.
След Covid пандемията ситуацията се преобърна - бяха наложени ограничения на доставките. Цените на суровия петрол започнаха да се покачват значително, пише Economictimes. Всички тези промени настъпиха едновременно и бързо. Ако трябваше да се въвеждат плавно и постепенно, ситуацията щеше да е коренно различна.
Световните централни банки изведнъж усетиха сериозността на процеса и предприеха незабавни мерки за ограничаване на рязкото покачване.
Световната икономика също е изправена пред забавяне. Развитите икономики ще трябва да свикнат с по-високите цени на енергията. Цените на суровия петрол започнаха да спадат и в момента търгуват под 90 долара за барел. Експертите очакват суровият петрол да стигне 80 долара за барел.
Не се очаква промяна в лихвения процент на банките и до март 2023 г. инфлацията няма да бъде тема на обсъждане сред капиталовите инвеститори, прогнозират анализаторите.