Азиатските индекси стартираха седмицата с понижения
Азиатските борсови индекси стартираха седмицата "на червено" на фона на опасенията на пазарните участници за предстоящото повишение на лихвените проценти от страна на Федералния резерв. Двудневното заседание на институцията, което започва утре, вероятно ще приключи с решение за увеличаване на основната лихва в САЩ с нови 75 базисни пункта.
Повечето борси в азиатския регион разшириха загубите от миналата седмица, тъй като евентуалното затягане на монетарната политика от страна на американската централна банка би повлияло силно и върху развиващите се пазари.
Някои трейдъри и икономисти дори оценяват възможността за изненадващо увеличение от 100 базисни пункта от страна на Фед, имайки предвид високите стойности на инфлацията в САЩ. Фокусът на вниманието ще бъде насочен и върху прогнозите, които Джеръм Пауъл и неговите колеги ще публикуват след заседанието, и по-конкретно инфлационните очаквания, които вероятно ще ръководят паричната политика на Федералния резерв до края на годината.
Хонконгският борсов индекс Hang Seng се представи най-зле сред колегите си в понеделник, понижавайки се с 1.2% на фона на разпродажбите на акциите на големите компании като Baidu, Alibaba и Tencent.
Южнокорейският KOSPI загуби 0.9% от стойността си.
Китайските индекси CSI 300 и Shanghai Composite паднаха по-слабо, след като южният град Чънду облекчи повечето ограничения, свързани с COVID-19. Очаква се този ход да спомогне за възстановяването на китайската икономическа активност.
Народната банка на Китай пък намали лихвите по репосделките в понеделник и увеличи парични "инжекции" в икономиката, опитвайки се да съживи растежа в страната.
Китайските акции бяха подкрепени и от очакванията, че Пекин ще продължи да увеличава държавните разходите и да разхлабва монетарната политика. Китайската комунистическа партия наскоро сигнализира, че ще засили мерките за стимулиране през текущото тримесечие.
На валутните пазари китайският юан беше обект на разпродажби в понеделник сутринта след решението за понижаването на лихвите, като падна с 0,4% до над двугодишно дъно от 7.0080 юана за долар.
Японската йена поевтиня с 0.3% до 143.33 йени за долар, а еврото се понижи до ниво от 0.9975.
Азиатските пазари очакват насоки и от централните банки на Япония, Филипините и Индонезия за това как централните банкери възнамеряват да се справят с нарастващата инфлация.
Въпреки че се очаква Филипините и Индонезия да повишат лихвите, Банката на Япония досега не е сигнализирала за такова намерение, като се има предвид, че японската икономика все още се бори с последствията от пандемията от COVID-19.
Петролът също регистрира понижение в началото на седмицата. Фючърсите на американския лек суров петрол отстъпват с 0.4 на сто до ниво от 84.45 долара за барел, докато тези на сорта брент се понижават с 91.25 долара за барел.
Златото отчита спад от 0.6 на сто до ниво от 1673 долара за тройунция.
На пазара на криптовалутите биткойнът губи близо 8% от стойността си до 18 458 долара за брой.