Азиатските капиталови пазари продължават низходящия си тренд в петък и се насочват към силно седмично понижение, на фона на нарастващите лихвени проценти по целия свят, които заплашват да дестабилизират икономическия растеж и намаляват атрактивността на рисковите активи.

Индексът KOSPI в Южна Корея беше сред най-зле представилите се тази сутрин със спад от 1.8%, докато индексът Hang Seng в Хонконг загуби 1.1%. Акциите в Хонконг отчитат най-силния седмичен спад сред останалите в региона, губейки 4,2%.

Настроенията на азиатските инвеститори рязко се влошиха тази седмица, след като Федералният резерв на САЩ повиши лихвените проценти и затвърди агресивната си позиция по отношение на борбата с инфлацията.

Централната банка вече е готова да рискува сериозно понижаване на икономическия растеж и свиване на пазара на труда в резултат на покачващите се лихви, което показва, че може да се очакват и по-резки повишения на лихвите. Този ход повиши доходността на долара и държавните облигации, изтегляйки капитал от рисково ориентираните активи.

Покачващите се лихвени проценти в САЩ бяха ключов източник на натиск върху азиатските фондови пазари тази година, пресушавайки високите количества ликвидност, натрупани през последните две години. Повишаването на лихвите от други големи централни банки, включително Банката на Англия и Европейската централна банка, също натежа върху цените на акциите.

Китайският индекс на сините чипове CSI 300 падна с 0.9% днес, докато Shanghai Composite загуби 1,1%. Австралийският S&P/ASX 200 срина с 2.2%.

Защо настоящият петролен бум може да се окаже последен?Скокът на цените на енергията, предизвикан от войната, извади държавите от Персийския залив от продължилия почти десетилетие икономически спад


Повечето азиатски валути също се понижиха и се насочиха към резки седмични загуби, тъй като ястребовите сигнали от Федералния резерв на САЩ повишиха стойността на долара. Изключение от общата тенденция прави Япония, където правителствената намеса на валутните пазари подкрепи йената и тя поскъпна в сутрешната търговия с 0,2% до 142.09 йени за долар, възстановявайки се от достигнатото по-рано тази сесдмица 24-годишно дъно.

Китайският юан се понижи с 0.2%, достигайки ново двугодишно дъно от 7.0957 спрямо долара, докато индийската рупия се движи около рекордно ниските си стойности от 81 лупии за долар. И двете валути губят близо 2% от стойността си на седмична база.

На стоковите пазари петролът поевтинява и е на път да регистрира четвърто поредно седмично понижение. Фючърсите на американския лек суров петрол се търгуват на ниво от малко под 84 долара за барел, като бележат спад от близо 2% от началото на седмицата, докато тези на сорта брент се понижават с около процент за същия период до ниво от 90.28 долара за барел.