Китайци се нанасят в недовършените си апартаменти като знак на протест
В продължение на шест месеца 55-годишната Сю от южния китайски град Гуилин живее в апартамент, който тя купува преди три години, привлечена от брошурите, рекламиращи гледките към реката и чистия въздух на града.
Условията обаче са далеч от обещаните - неизмазани стени, дупки на местата, където би трябвало да има електрически контакти и липса на инсталация за газ и вода. Всеки ден жената, която отказва да назове пълното си име, се изкачва нагоре и надолу по няколко етажа, носейки бутилки с вода, които пълни с маркуч на улицата.
„Всички спестявания на семейството бяха инвестирани в тази къща“, коментира Сю пред Ройтерс. Стаята ѝ е празна, с изключение на леглото, покрито с мрежа против комари, няколко неща от първа необходимост и празни бутилки на пода.
Тя и около 20 други купувачи, живеещи в имението на окръг Сиулан, споделят импровизирана външна тоалетна и се събират през деня на маса и пейки в зоната на централния двор.
Те са част от движението на купувачи на жилища в Китай, които са се преместили в това, което те наричат „гниещи“ апартаменти. Част от тях са там, за да притиснат строителните предприемачи и властите да завършат строежите, а други са се нанесли поради финансова необходимост, тъй като не разполагат с друго жилища. Много от строителните компании в Китай изпитват финансови затруднения и спират дейността си, на фона на дълбоката криза в имотния сектор в Поднебесната импения.
Базираният в Шанхай E-House Real Estate Research Institute изчислява, че закъсалите и изоставени проекти представляват 3.85% от жилищния пазар в Китай през първата половина на 2022 г., което се равнява на площ от 231 милиона квадратни метра.
Докато в някои градове местните власти предприеха стъпки за подпомагане на имотния пазар, като създадоха спасителни фондове, купувачите като Сю, които са платили жилищата си предварително и вече изплащат ипотеки, остават в неизвестност за своето бъдеще.
Сю купува апартамента си с две спални и площ от 70 квадратни метра в началото на 2019 г. - около година след като строителната компания Jiadengbao Real Estate стартира изграждането на комплекса и започва да продава апартаменти за около 6000 юана (850 щатски долара) на квадратен метър. Тя обещаваудобства като подово отопление и общ плувен басейн.
Отначало работата напредва бързо, като блоковете в планирания комплекс от общо 34 кооперации се издигат един след друг.
Но през юни 2020 г. Jiadengbao Real Estate попада в новинарските заглавията, след като съдът обвинява компанията майка в незаконно набиране на средства и конфискува нейните имоти на стойност 340 милиона юана, включително редица апартаменти в имението на окръг Сиулан.
Строителството спира в средата на 2020 г., което Сю разбира месеци по-късно.
След избухването на ипотечната криза в страната през 2021 г. още хиляди купувачи на жилища изпадат в подобни затруднения, тъй като все повече предприемачи фалират или изоставят проблемните си проекти.
Сю, която е безработна, казва, че е купила апартамента за единствения си син с надеждата, че той ще може да създаде семейство там. В същото време синът ѝ и съпругът ѝ, които живеят в северната провинция Хъбей, я обвиняват за финансовото си затруднение и вече не говорят с нея.
Тя се надява правителството на Гуилин да се намеси, за да ѝ помогне.
„Не знаем колко дълго ще трябва да живеем тук, защото правителството не е казало нищо официално“, каза тя.
Продажбата на недовършени апартаменти предизвика безпрецедентно колективно неподчинение, подхранвано от социалните мрежи. В края на юни тази година хиляди купувачи на жилища в най-малко 100 града в Китай заплашиха да спрат ипотечните плащания в знак на протест срещу закъсалото строителство.
Общият пазар на имоти е силно чувствителен към случаите на незавършени апартаменти, тъй като 90% от новите жилища, закупени в Китай, са придобити "на зелено", докато са все още в процес на изграждане.
„Ако този проблем не бъде разрешен, това ще засегне сделките с имоти, доверието в правителството и може да влоши проблемите с дълговете на предприемачите“, предупреждава Ян Юейжин от Shanghai E-House.
Дълбокият спад на имотите в Китай, заедно със смущенията, причинени от строгите анти-COVID мерки, натежават върху втората по големина икономика в света точно когато управляващата комунистическа партия се подготвя за своя конгрес през октомври, който се провежда веднъж на всеки пет години.