Износът на зърно през Черно море продължава и без участието на Русия
Износът на зърно от Украйна продължи с рекордни темпове днес по силата на сделката, постигната под егидата на ООН, чиято цел е облекчи проблема с недостига на храни по света, въпреки решението на Русия да прекрати участието си в нея, предаде Ройтерс.
Русия заяви в събота, че се изтегля от споразумението за осигуряване на безопасността на износа на зърно от три украински пристанища, след като съобщи, че срещу флота й в Крим е била извършена мащабна атака с дронове. Другите участници продължават да изпълняват сделката въпреки оттеглянето на Русия, а Франция заяви, че започва работа заедно с други страни от ЕС за увеличаване на обема на износа на украинско зърно по суша.
"Опитваме се да проучим дали, ако (украинското зърно) не може да мине през Черно море, вместо това може да мине по сухопътни маршрути през Румъния и Полша", каза министърът пред радио Ер Ем Се. "Ще продължим да работим за система, която не ни оставя в ръцете и на добрата воля или в този случай на недобрата воля на Владимир Путин", каза Фезно.
Транспортът по море е най-ефективният начин за изнасяне на зърно от Украйна, но ще продължи и превозването му по суша, заяви и германското министерство на транспорта. "Все още има трудности със сухопътния маршрут, въпреки че ние, разбира се, се опитваме да използваме всички варианти, но най-важното е транспортът по море да продължи да бъде възможен и ние полагаме всички усили за това", каза говорител на министерството.
Въпреки изтеглянето на Москва от програмата днес кораби продължиха да напускат украински пристанища, натоварени със зърно, което означава, че Русия засега не е започнала отново да налага блокада на пристанищата, която би могла да доведе до световен глад, отбелязва Ройтерс.
По-рано Кремъл заяви, че за Украйна би било рисковано да продължи да изнася зърно през Черно море, след като Москва е преустановила участието си в постигнатото с посредничеството на ООН споразумение за улесняване на транспорта. "В условията, когато Русия говори за невъзможност да се гарантира безопасността на корабоплаването в тези райони, подобна сделка едва ли е осъществима и тя придобива различен характер - много по-рискован, опасен, без гаранции“, заяви пред репортери говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. Той обвини украинската страна, че с действията си нарушава условията на сделката. Песков каза, че руските контакти с Турция и ООН, които посредничиха за сделката за износ на зърно през юли, продължават. Той не отговори на въпроса какво е необходимо да се случи от гледна точка на Русия, за да бъде възобновена сделката.
ООН заяви, че е съгласувала с Украйна и Турция план за движение на 16 кораба в понеделник - 12 излизащи от украински пристанища и 4 влизащи - и възнамерява да инспектира през деня 40 кораба, закотвени край Истанбул, на път от Украйна. В изказване днес турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви решимостта на страната си да продължи с "усилията си в служба на човечеството" дори и след оттеглянето на Русия от споразумението. "Дори и Русия да вземе решение, изхождайки от собствената си позиция, във връзка със споразумението за зърното, ние ще продължим да правим всичко възможно, ще продължим да полагаме усилия да служим на човечеството с решителност", заяви Ердоган, цитиран от турската телевизия ТРТ Хабер. Доставките на зърно по т. нар. зърнен коридор се извършват съгласно споразумение, подписано в Истанбул на 22 юли между Турция, Руската федерация, Украйна и ООН, предвиждащо безопасен износ на зърно и хранителни продукти от украински пристанища. Първоначалното споразумение е за 120 дни и изтича през ноември.
Говорител на военната администрация в Одеса заяви, че днес от украински пристанища са били изнесени рекордните 354 500 тона селскостопанска продукция.
"Товарните кораби никога не могат да бъдат военна цел или да бъдат държани за заложници. Износът на храна трябва да продължи", написа в Twitter Амир Абдула, служителят на ООН, който координира програмата.
Civilian cargo ships can never be a military target or held hostage. The food must flow. #BlackSeaGrainInitiative pic.twitter.com/sqnIVMmyny
— Amir M. Abdulla (@AmirMAbdulla) October 31, 2022